Chorwacja, Hiszpania, Meksyk, Grecja i tak naprawdę każdy kraj ma coś, co go wyróżnia. Różnice i odmienność kulturową można zaobserwować na wielu płaszczyznach życia społecznego. Muzyka, taniec, potrawy czy napoje to często elementy, którymi tubylcy chwalą się, że są "nasze". Podobnie jest z alkoholem. Brazylijczycy mają cachace, turcy raki, a chorwaci rakije. Przekazywane z dziada pradziada receptury pędzenia napojów alkoholowych nierzadko wnikają bardzo głęboko w kulturę danego państwa. Tak samo jest z greckim ouzo.

Ouzo, czyli grecka wódka?


Co to właściwie jest ouzo? Jest to wódka pochodzenia greckiego. Jej stężenie alkoholu nie przekracza 48 procent. Jest aromatyzowana anyżem i różnymi ziołami przez co może w fazie destylacji przypominać gin. Ouzo powstaje poprzez klasyczny proces destylacji alembikowej. Omawiany trunek bardzo mocno przypomina tureckie raki. Różnica tkwi w zawartości greckich przypraw takich jak:

 • kolendra,
 • mastyks,
 • koper,
 • goździki
 • czy anyż, którego udział w alkoholu przewyższa pozostałe.

To wszystko dzieje się podczas drugiej destylacji, w której powstaje zaczyn, czyli tak zwany „Ouzo Yeast”. On następnie jest poddawany procesowi rozcieńczenia i tak powstaje właściwe ouzo, które można dostać w praktycznie każdej greckiej knajpie.

Cena ouzo, czyli ile trzeba zapłacić za grecką wódkę?


Istnieje wiele składowych na to jaka jest cena tego alkoholu. Jeżeli mówimy o kupnie butelki ouzo w Polsce to trzeba pamiętać, że jest ona produkowana tylko i wyłącznie w Grecji. Mówi się, że pierwsze partie tego wysokoprocentowego napoju robione były na wyspie Lesbos. Zatem nie wszędzie dostaniemy ten alkohol, a sklepy czy bary, które go ściągają na pewno naliczają odpowiednio wysoką marżę. Ceny Ouzo w Polsce za butelkę o pojemności 0,7 litra alkoholu wahają się między 50 złotych, a 90 złotych.  Kolejnym elementem, który rzutuje na cenę ouzo to oczywiście jakość. Po pierwsze dobór składników, które są używane podczas destylacji, a po drugie to czym jest rozcieńczana esencja tamtejszej wódki. Słabszej klasy trunek jest dużo bardziej rozrzedzany, następnie podnosi się jego wysokość procentową zwykłym etylowym alkoholem, co znacznie obniża poziom smaku i aromatu.

Jeżeli jesteś na wakacjach w Grecji i chcesz pierwszy raz spróbować  ouzo to wybierz się do dobrej restauracji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że napijesz się tradycyjnego, dobrze zrobionego ouzo.

W tawernach i restauracjach greckich cena za porcję ouzo, czyli zwykle 50 ml to kwota między 2, a 4 euro. Zakup  tego alkoholu w tamtejszym sklepie to ok. 6 euro za popularnej marki półlitrową butelkę.

Jak pić ouzo?


Czego się spodziewać zamawiając ouzo i jak je pić w tradycyjny sposób? Otóż wódka z Grecji klasycznie podawana jest z wodą w oddzielnym naczyniu. Można się spotkać, że zostanie podany ten alkohol w szklance lub wysokim kieliszku z dzbaneczkiem wypełnionym wodą. Woda służy do popicia trunku natomiast nie ma problemu, aby dodać jej trochę bezpośrednio do szkła z ouzo. Rozwodnienie nie poprawi szczególnie mocno smaku ani w sposób znaczny nie zabije ostrości alkoholu, ale taka forma spożycia ouzo też ma swoich sympatyków. Jeżeli czytałeś artykuł opisujący alkohol arak to wiesz co dzieje się, gdy połączysz anyż z wodą. Wówczas roztwór stanie się mleczno-mętny. Podobnie dzieje się w przypadku ouzo.

Z czym pić ouzo? Przepisy na drinki


W każdym towarzystwie podczas spożywania napojów wyskokowych znajdą się przynajmniej dwie grupy ludzi. Jedni to ci, którzy pragną delektować się alkoholem w czystej postaci, ewentualnie ją popijać. Drudzy z kolei mają problem z piciem takiego alkoholu i krzywią się na sam jego widok. Decydują się zatem na drinki. Jak wiadomo koktajli alkoholowych jest mnóstwo. Są te znane przez barmanów na całym świecie tak zwane klasyki oraz te, przygotowane przy użyciu między innymi fantazji znane często tylko przez gospodarza imprezy. Jeżeli chodzi o grecką wódkę to mieszanie jej z innymi alkoholami nie ma sensu, ponieważ traci wtedy swój aromat.  Poniżej przedstawiamy propozycje drinków z ouzo na różne okazje.

Ouzo Basil:

 

 • 50 ml ouzo,
 • 150 ml toniku,
 • 10 listków bazylii.


Wszystkie składniki dodajemy do shakera z lodem. Bardzo starannie wstrząsamy przez kilkadziesiąt sekund. Następnie przez sitko z malutkimi dziurkami przelewamy do niskiego szkła typu „whiskaczówka” zawartość shakera. Dekoracje wykonujemy z plastra zielonego, świeżego ogórka tworząc na nim małe wcięcie, którym można będzie nałożyć warzywo na rant naczynia. Dla dodania świeżego aromatu można wcześnie potrzeć ogórkiem dookoła rantu. Jest to  świetny wytrawny koktajl na letnie wakacyjne wieczory.

Czerwony grek:

 

 • 75 ml ouzo,
 • 50 ml grenadyny,
 • 150 ml sprite.


Taki drink świetnie sprawdzi się w warunkach domowy przy niezapowiedzianej wizycie znajomych. Przygotowanie nie wymaga dużo czasu, a smak i wygląd robią fajny efekt i na pewno goście będą zadowoleni. Dodajemy po kolei wszystkie składniki do niskiego szkła z trzema kostkami lodu. Dekorujemy gałązką bazylii, wkładając ją bezpośrednio do drinka. (Proporcje można zmieniać w zależności od tego czy wolimy wersję kwaśniejszą czy słodszą.)

Pomarańczowy sen:

 

 • 50 ml ouzo,
 • 100 ml soku pomarańczowego 100%,
 • 50 ml wody mineralnej,
 • mięta do dekoracji.


Bardzo prosta kompozycja, ale niezwykle smaczna i orzeźwiająca. Sok pomarańczowy znacznie łagodzi smak alkoholu, jednocześnie nie zabijając aromatu anyżu. Wszystkie składniki dodajemy do wysokiej szklanki z kruszonym lodem. Dekorujemy dwoma plastrami pomarańczy wewnątrz szkła oraz skórką z tego cytrusa na wierzchu napoju. Gałązka mięty włożona bezpośrednio do szklanki jeszcze bardziej podkreśli świeżość koktajlu.  Smacznego!