To, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się jedynie ciekawostką i chwilową modą, dziś jest już biznesem wartym… właściwie trudno oszacować, jak wiele. Wirtualne dobra, sprzedawane w formie niezamiennych tokenów poświadczających ich wyjątkowość na dobre przebiły się do mainstreamu. Niedawno pisaliśmy o rekordowej sprzedaży wirtualnego dzieła sztuki, a teraz NFT zawitały do świata, którego jedną z największych sił jest przywiązanie do tradycji. Mowa o świecie zegarków.

Ile jest warty wirtualny zegarek?

Firma Jacob & Co to dość unikatowe zjawisko w tej branży. Amerykańska firma nie może co prawda pochwalić się tak bogatą i długą historią jak niektóre szwajcarskie manufaktury, ale nie przeszkadza jej to w tworzeniu dzieł prawdziwie wyjątkowych. Założone w 1986 roku przez jubilera Jacoba Arabo przedsiębiorstwo co jakiś czas zadziwia świat zegarkami, których próżno szukać u jakiegokolwiek innego wytwórcy. I tak jest też w tym przypadku.

Zegarek powstał we współpracy wspomnianej firmy z ArtGrails – platformą, która zajmuje się sprzedażą wirtualnych dóbr w formie NFT. Jego pierwowzorem jest prawdziwy czasomierz – model Epic SF24, który ujrzał światło dzienne kilka lat temu. Różni się jednak od niego kilkoma detalami i nie chodzi tu jedynie o brak fizycznej formy. W oryginalnym zegarku umieszczono nazwy 24 miast z całego świata – w jego wirtualnej wersji zostały one zastąpione nazwami kryptowalut, takich jak między innymi Bitcoin i Ethereum. Cyfrowa wersja Epic SF24 posiada tourbillon, a jej nabywca otrzyma także pasujące do zegarka „pudełko” oraz stosowny certyfikat.

NFT to terytorium niezbadane. Jacob & Co chce przetrzeć szlak innym producentom luksusowej biżuterii oraz zegarków. Chcemy być pierwszymi, którzy bo podbiją. Bo nie zastanawiamy się, czy NFT będą odgrywały ważną rolę w świecie zegarków i luksusu, bo co do tego nie ma wątpliwości. Odpowiednie pytanie to kiedy tak się stanie.

– powiedział Benjamin Arabov, który pełni funkcję dyrektora generalnego Jacob & Co.

Cena wywoławcza zegarka, który ma zostać zlicytowany 7 kwietnia na ArtGrails, wynosi tysiąc dolarów.