Świat turystyki w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy mocno wyhamował, ale prędzej czy później sytuacja wróci do przedpandemicznej normy. Turyści z całego świata znów zaczną uprawiać swoje ulubione hobby, ale niektórym z nich będzie łatwiej, niż innym. I nie chodzi tu o stopień zamożności ani dostępu do szczepionek – po prostu ich paszport pozwoli im na bezproblemową wizytę w większej liczbie krajów.

O sile paszportów z poszczególnych krajów możemy dowiedzieć się z Henley Passport Index, czyli regularnie aktualizowanemu co roku rankingowi. Przyglądając się jego tegorocznej edycji należy wziąć pod uwagę fakt, że nie uwzględnia ona tymczasowych ograniczeń, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

I tak na szczycie zestawienia (już po raz trzeci z rzędu!) znalazła się Japonia. Posiadacz paszportu Kraju Kwitnącej Wiśni może, bez ubiegania się o wizę, odwiedzić aż 191 krajów z całego świata. To oczywiście efekt polityki władz tego kraju, które dbają o to, aby jego obywatele mogli swobodnie poruszać się po świecie. Podobny cel przyświeca Singapurowi, który znalazł się na drugim stopniu podium – posiadacze singapurskiego paszportu mogą bez problemu udać się do 190 innych krajów na świecie. Podium uzupełniają dwa państwa: Korea Południowa oraz Niemcy (189 krajów bez wizy). Z zainteresowaniem obserwuje się sytuację Zjednoczonym Emiratów Arabskim – to kraj, który w ciągu minionego roku podpisał najwięcej umów z innymi państwami na temat ruchu bezwizowego, co pomogło mu awansować na szesnaste miejsce w zestawieniu. Obywatele ZEA mogą obecnie podróżować bez wizy do 176 krajów na świecie, co jest imponującym wynikiem w porównaniu z 2006 rokiem (wówczas było to możliwe do zaledwie 35 miejsc na świecie).

Oto pierwsza dziesiątka krajów z najsilniejszymi paszportami na świecie. Warto zaznaczyć, że niewiele zabrakło, aby załapałaby się do niej Polska – paszport naszego państwa znalazł się na 11. pozycji (181 celów podróży bez wizy).

  1. Japonia (191 krajów)
  2. Singapur (190)
  3. Korea Południowa, Niemcy (189)
  4. Włochy, Finlandia, Hiszpania, Luksemburg (188)
  5. Dania, Austria (187)
  6. Szwecja, Francja, Portugalia, Niderlandy, Irlandia (186)
  7. Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Zjednoczone Królestwo, Norwegia, Belgia, Nowa Zelandia (185)
  8. Grecja, Malta, Republika Czeska, Australia (184)
  9. Kanada (183)
  10. Węgry (182)

Jeśli zaś chodzi o przeciwny biegun tej listy, to najwięcej problemów ze swobodnym podróżowaniem mają posiadacze afgańskiego paszportu, który uprawnia ich do ruchu bezwizowego do zaledwie 26 krajów. Kolejne miejsca zajmują Irak (28) oraz Syria (29).