Obiektywny wybór najlepszej whisky (chociaż odnosi się to do każdego innego trunku) to rzecz praktycznie niemożliwa do zrealizowania. Bo choć oczywiście istnieją warunki, które alkohol chcący uchodzić za dobry musi spełniać, to o ostatecznym werdykcie decydują kwestie czysto subiektywne. W przypadku wyników konkursów takich jak San Francisco World Spirits Competition warto już na wstępie zaznaczyć, że wyborów jury – niezależnie od tego, kto się w gronie oceniających znalazł – nie powinno się traktować jako wyroczni.

Nie da się jednak ukryć, że spośród wszystkich konkursów alkoholowych na świecie to właśnie oceny z San Francisco warto mieć na uwadze wybierając się na zakupy. Konkurs SFWSC jest niekiedy określany jako „Oscars of booze” jest drugim najstarszym na świecie (odbywa się od 2000 roku) oraz najstarszym i największym w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę fakt, jak dużym rynkiem jest rynek amerykański, producentom trunków zdecydowanie zależy na tym, aby wywalczyć jak najwyższy laur.

W tym roku z rezultatów najbardziej zadowoleni są właściciele destylarni Glen Scotia. Jeden z ich produktów, czyli 25-letni single malt, został bowiem uznany za najlepszą whisky na świecie. Trunek ze szkockiego Campbeltown okazał się lepszy od 1275 innych whisky (269 również pochodziło ze Szkocji, pozostałe z innych krajów). Smak zwycięskiej whisky jej producenci określają jako „łączący w sobie czerwone jabłko, skórkę pomarańczy oraz słodycz syropu waniliowego i karmelu, a finisz jest pikantny z posmakiem imbiru”.

Otrzymanie tak znakomitych opinii i bycie uznanym za „Best in Show” na tym prestiżowym konkursie to zaszczyt i ogromny impuls dla całego zespołu tutaj w destylarni Glen Scotia. Glen Scotia 25 Year Old to naprawdę wyjątkowy trunek, który na przestrzeni lat zebrał wiele najważniejszych nagród branżowych, ale to chyba jeden z najbardziej dumnych momentów dla destylarni do tej pory.

– powiedział przedstawiciel destylarni Iain McCallister.

Zwycięska whisky jest dostępna w firmowym sklepie Glen Scotia. Butelka o pojemności 0,7 litra kosztuje 400 funtów.