Gry planszowe: Gejsze

Jeśli mielibyście ochotę zagrać w grę planszową, ale okropnie nudzi was przechodzenie przez kilkudziesięciostronicową instrukcję z milionem opisanych zasad „Gejsze” są dla was. Gra jest tak prosta, że w miarę sprawny grafik zdołałby opisać wszystkie jej zasady na jednej kartce i spokojnie zmieściłby tam jeszcze ozdobne ilustracje i stopkę redakcyjną. W całej grze macie do wyboru tylko 4 akcje, a każdą z nich zagracie dokładnie raz. Wszystko, co zależy od was to wybrać ich kolejność i dobrać do nich karty. Proste? Nie dajcie się oszukać. Gra jest niezłą łamigłówką, w której wszystko rozgrywa się pomiędzy graczami siedzącymi przy stole. Czy zagranie było blefem? Jak zahamować taktykę przeciwnika? Czy dam radę przewidzieć jego ruchy? Proste, ale zabójcze. 

Gry planszowe: Patchwork

Jeśli waszym zdaniem Tetris wciąż jest jednym z najlepszych osiągnięć ludzkości w kategorii gier, to pokochacie „Patchwork”. Nie dajcie się zwieść uroczej stylizacji. To gra szybkiego myślenia, planowania do przodu i oceny strat. Waszym zadaniem będzie „uszycie” kołdry z pociętych kawałków materiałów. Musicie to zrobić jednak na tyle sprawnie, by przegonić przeciwnika pod względem zebranych punktów. Uwaga! Grze zdarza się odbiegać lekko od rzeczywistości - najrówniej ułożona kołdra nie zawsze jest najlepszym wynikiem!

Gry planszowe: Tajniacy Duet

To pierwsza gra kooperacyjna, która pojawia się w naszym zestawieniu. W tego rodzaju grach wszyscy gracze dążą do tego samego (lub zbliżonego) celu, a ich rywalem jest sama gra. W „Tajniakach”  liczy się zgranie i wyobraźnia. Jeśli zamierzasz osiągać ze swoim partnerem sukcesy w tej grze, musicie dostroić wasze głowy na jednakowe skojarzenia. Każdy z graczy ma za zadanie określać jednym słowem hasła, które zgadnąć musi współgrający. Jeśli się uda, zdobywacie punkt. Jeśli nie, dzieją się rzeczy mniej miłe. Pól do zgadnięcia jest 12 dla każdego z graczy: 9 „przyjaznych” i 3, których trzeba unikać. Jeśli zdążycie zgadnąć wszystko przed upływem czasu, wygrywacie i spokojnie możecie od dzisiaj mówić do siebie kodem.

Gry planszowe Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Jeśli klimaty historyczne mieszczą się w twoich gustach, a gry oparte na dystrybuowaniu pracownikami i zasobami brzmią dla ciebie ciekawie, z pewnością znasz już „pełną” wersję „Agricoli”. A czy wiedziałeś, że gra została też przemodelowana na rozgrywkę dla dwóch osób? Bardzo przyjemnym ułatwieniem jest fakt, że w zasadzie wszystkie dostępne w trakcie gry akcje zostały jasno i czytelnie narysowane na planszy. Wystarczy szybki rzut okiem i widzimy wszystkie dostępne dla nas opcje. Instrukcja już po pierwszej rozgrywce, spokojnie będzie mogła leżeć w pudełku. 

Propozycja dla wyjadaczy

Gry planszowe: Star Wars Rebelia

Teraz coś dla prawdziwych planszówkowych geeków. Lojalnie uprzedzamy - „Star Wars: Rebelia” to nie jest łatwa i szybka gra na przerwę kawową. To prawdziwy gigant, który zabierze dwójkę wybranych graczy w niesamowitą podróż pod uniwersum „Gwiezdnych Wojen”. Jak łatwo się domyślić jeden z graczy wcieli się w siły Imperium, a drugi spróbuje utrzymać przy życiu Rebelię. Trudno się dziwić, że jeden z największych portali na temat gier planszowych na świecie Board Game Geek stawia ją wśród najlepszych gier dwuosobowych w historii. Trzeba tylko pamiętać, że do rozegrania całej partii przyda się większa część leniwej niedzieli.