Przeważnie nie jesteśmy miłośnikami ograniczania się twardymi zasadami w kwestii ulubionych potraw czy napojów. W wielu wypadkach sprawiają one, że trudniej czerpać przyjemność z degustacji, a przygotowanie się do niej zajmuje sporo czasu. Są jednak wyjątkowy, a jednym z nich jest whisky. 

Naszym zdaniem istnieje kilka prostych zasad, których wystarczy się trzymać, żeby naprawdę dobra whisky pokazała nam pełnię swoich możliwości. Często wystarczy naprawdę mały szczegół, by pozwolić trunkowi rozwinąć się w kieliszku i móc cieszyć się doskonałym smakiem i aromatem.

1. Nie bój się eksperymentów

Jeśli usłyszeliście, że whisky powinno się pić bez dodatków lub tylko z lodem, to polecamy spróbować drinków na bazie tego trunku. Pokochacie je! Oczywiście, jeśli komuś zależy na obiektywnej ocenie samego trunku to polecamy trzymać się zasad degustacji, a kto powiedział, że w wolnych chwilach nie można pobawić się w mieszanie whisky z innymi dodatkami? Efekty potrafią być zaskakujące! Co więcej, czasem warto też pobawić się sposobem podania. Dobrym przykładem jest whisky Auchentoshan Sauvignon Blanc Finnish, której twórcy zachęcają do picia w kieliszku do wina, schłodzoną bądź z lodem. Ich zdaniem to właśnie wtedy najlepiej czuć wyjątkowe aromaty zielonych jabłek,  jaśminu oraz białego grejpfruta ukryte w trunku. 

2. Zadbaj o odpowiednie szkło

W wypadku picia whisky istnieją dwa najpopularniejsze sposoby jej podawania. Jeśli mamy ochotę pobawić się w degustację tego wyjątkowego alkoholu i chcemy, żeby wszystkie zawarte w nim smaki i aromaty w pełni się ujawniły to powinniśmy wypróbować tzw. kieliszków tulipanowych. Te niewielkie szklane kieliszki zwężane ku górze zostały stworzone z myślą o najbardziej złożonych smakach whisky, które w zwyczajnym szkle mogą być trudne do wyłapania. Z kolei jeśli planujemy przygotowanie koktajli z whisky to prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie szklanka typu tumbler. Te stworzone z grubego szkła szklanki świetnie utrzymują temperaturę koktajli, a odpowiednio wykonane zachwycają wzorami. 

3. W jakiej temperaturze pić whisky?

Tutaj znowu musimy zrobić małe rozróżnienie. Dla wydobycia pełni aromatów z alkoholu najlepiej jest podawać do w temperaturze pokojowej. Oznacza to, że na codzień możemy trzymać flakon z whisky w barku, a gdy przyjdą goście bez najmniejszego problemu możemy podać go bez wcześniejszego schładzania. Jednak jeśli planujemy podawać whisky w drinkach, czasem dobrym rozwiązaniem może być schłodzenie alkoholu. W ten sposób nie tylko ograniczymy jego intensywność, co pozwoli rozwinąć się innym smakom w kieliszku, ale też ograniczymy potrzebę dodawania większej liczby kostek lodu. 

4. Zadbaj o lód dobrej jakości

Jeśli naprawdę cenisz sobie whisky w koktajlach bądź z lodem, to nie chcesz jej psuć używając lodu słabo zmrożonego oraz o małej gęstości. Taki lód bardzo szybko rozpuści się i zamiast schłodzić, rozwodni smaki ukryte w destylacie. Właśnie dlatego polecamy przygotować lód samodzielnie. Wbrew pozorom nie wymaga to wiele pracy. Wystarczy kupić dobrej jakości wodę źródlaną albo przefiltrować wodę z kranu i zamrozić w foremkach. W ten sposób nie tylko macie pewność, że wszystkie składniki waszego napoju są świetnej jakości, ale też możecie poeksperymentować z kształtami kostek. Osobiście polecamy większą kulę z lodu, podobną do tych wykorzystywanych w Old Fashioned.