Amerykański projektant wzbogacił jakiś czas temu swój bogaty asortyment o wyjątkowo elegancki zegarek 001 Timepiece. Można śmiało stwierdzić, że czasomierz bez problemu znajdzie niejednego nabywcę. Z racji, że okazja była świetna, magazyn „GQ” zapytał ostatnio projektanta o zasady noszenia zegarka. Oto, jak Tom Ford w 13 radach zamyka swoje myślenie o męskich zegarkach: 

1. Dopasuj zegarek do swojego stroju

„Niezbędne jest, abyś posiadał w swoim domu lustro o pełnej długości. Musisz zobaczyć siebie od stóp do głów i myśleć w stylu: ‘Och, ta bransoletka wygląda trochę marnie. Lepiej ją zdejmę’ lub ‘Ta czerwona bransoletka wygląda świetnie, ponieważ mam na sobie nową parę butów z czerwonym paskiem’. Musisz dobrze na siebie spojrzeć, zanim opuścisz dom”.

2. Po co nosisz dwa zegarki naraz?

„To jest głupie. Na jednym zegarku wyświetla ci się czas z Los Angeles, a na drugim z Paryża? To kompletnie niedorzeczne. Każdy, kto robi coś takiego, chce jedynie się popisać. Spojrzałbym na kogoś takiego i pomyślał: ‘Och, ty biedaku’. To bardzo sztuczne. Mój syn to robi. Ma sześć lat i nosi dwa zegarki do szkoły. Robi to, bo je lubi, ale powtarzam – ma 6 lat”.

3. Zegarek na koszuli

„To jest jedno wielkie nie. Zakładałem zegarek w ten sposób pod koniec lat 70., ale wtedy wszyscy nosili Cartier Tanka na swoich koszulach na wzór Gianniego Agnelliego. Przynajmniej każdy, kto był pretensjonalny, a ja na pewno taki byłem w tamtym okresie”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Agnelli airs December 18th at 8PM EST on @HBO

Post udostępniony przez Gianni Agnelli (@agnellidoc) Gru 9, 2017 o 7:46 PST

4. Zegarek przy codziennym stroju

„Myślę, że z pewnością możesz założyć zegarek wieczorowy do innego stroju niż smoking. Możesz nosić t-shirt i dżinsy z naprawdę pięknym zegarkiem wieczorowym. Dlaczego nie? Jednak u jednych będzie to wyglądało w sam raz, ale u drugich sprawi wrażenie, jakby nosili zegarek z poprzedniej nocy. To naprawdę zależy od twojego osobistego stylu”.

5. Złoto kontra platyna

„Do lat dwudziestych XX wieku istniała stara zasada, że żółte złoto obowiązywało w ciągu dnia, ponieważ z tego robiono papierośnice. W nocy miałeś przerzucić się na platynę lub białe złoto. To właśnie z tego powodu większość wieczorowych spinek do mankietów jest zrobionych z białego złota, ponieważ wyglądają lepiej z diamentami i szafirami. Jeśli nosisz spinki do mankietów, które są platynowe, powinieneś sięgnąć po zegarek wykonany z białego złota lub platyny. Na pewno nie złoty”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Customize a TOM FORD 001 Timepiece for him or her. #TOMFORD #TFTIMEPIECES #TFGIFTS

Post udostępniony przez TOM FORD (@tomford) Lis 21, 2018 o 6:45 PST

6. Diver i garnitur?

„To połączenie ma sens. Jednak diver i smoking już nie. Jestem trochę tradycjonalistą. Naprawdę uważam, że smoking powinien wyglądać jak smoking, stąd myślę, że w tym przypadku należy ubrać zegarek wieczorowy”.
 

7. O wielu komplikacjach

„Sądzę, że wszystkie te komplikacje są trochę głupie. Chyba, że chodzi ci o coś w stylu ‘Wow, ten zegarek robi wszystko’. Ale ilu ludzi naprawdę używa wszystkich tych komplikacji? To coś w rodzaju samochodu sportowego w mieście. Tak, te auta wyglądają wspaniale, ale gdzie zamierzasz zasuwać 270 km/h w Londynie lub Los Angeles? Nigdzie. Będziesz tkwił w korku jak reszta”.

8. Pasek do zegarka i buty

„Naprawdę uważam, że skóra twojego paska musi pasować do paska do spodni i butów, chyba że masz na sobie zupełnie inny kolor, jak np. czerwony. To doprowadza mnie do szaleństwa, kiedy noszę zegarek z brązowym paskiem i czarnymi butami. Dlatego zrobiłem zegarki, w których można wymieniać mocowanie”.

9. Pasek do zegarka w lecie

„Latem często noszę biały pasek do zegarka, nawet, jeśli jestem ubrany w garnitur. Dobrze to wygląda, gdy biały pasek wychodzi spod mojej białej koszuli”.

10. Kiedy nosić pasek Nato

„Na pewno nie robiłbym tego wieczorem. Możesz jednak założyć czarny grogram, który robię, ponieważ wygląda jak wstążka. Będzie w sam raz dla zegarka wieczorowego”.

11. O noszeniu biżuterii z zegarkiem

„Nie mogę znieść tych wszystkich tanich bransoletek wykonanych z koralików przyczepionych do sznurka, podobnie jak tych rzeczy, które dostajesz na plaży w Brazylii lub te, które twoja dziewczyna przywiązała do twojej ręki i musisz czekać, aż się rozpadnie, żeby je ściągnąć. Wygląda to dość desperacko, jeśli nie jesteś naprawdę młody. Bardzo prosta bransoleta ze złota, srebra lub białego metalu może wyglądać wspaniale z Tank watchem. Aczkolwiek nie ubrałbym jej wieczorem”.

12. Największa niechęć

„Nie lubię tykania zegarka kwarcowego. Nasze zegarki 001 Timepiece są kwarcowe, ale ich wskazówki poruszają się płynnie i nie zdradzają faktu, że masz na sobie zegarek kwarcowy. Kiedy widzę kogoś z zegarkiem kwarcowym i słyszę to tykanie, to myślę sobie ‘to bardzo tani, źle zaprojektowany czasomierz”.

13. O mówieniu o swoim zegarku

„Chwalenie się swoim zegarkiem nie jest w ogóle eleganckie. Powinieneś trzymać go pod mankietem. A jeśli chcesz, aby ktoś go zobaczył, to np. sięgnij po coś na stole. Jeśli masz przyjaciela, który pasjonuje się zegarkami, a właśnie sprawiłeś sobie model, jaki nosił Steve McQueen w 1964 roku, to owszem, możesz się nim pochwalić. Jednak w każdym innym przypadku wolę, żeby mój zegarek mówił sam za siebie”.