Zamek Dinseya z widokiem na malownicze góry jako rodzinny dom? Teoretycznie brzmi jak marzenie. Z tym tylko wyjątkiem, że Twój wymarzony chateau zbudowano nie nad Loarą, a wśród tureckich gór, gdzie – co więcej – stanęło całe osiedle (Burj Al Babas) dokładnie takich samych budynków. Gdziekolwiek się bowiem nie rozejrzysz, tam zobaczysz kolejne z 731 identycznych zamków! Plus całej tej sytuacji: nikt Ci nie będzie tam przeszkadzał, bo żaden z zamków się póki co nie sprzedał...

Tureckie osiedle betonowych zamków Disneya

Tureckie osiedle betonowych zamków Burj Al Babas, o którym ostatnio zrobiło się wyjątkowo głośno w mediach, to ostateczny dowód na to, że wyobraźnia niektórych deweloperów nie zna granic. Położona w prowincji Bolu (w połowie drogi między Stambułem a Ankarą) inwestycja Sarot Group miała być przeznaczona dla bogaczy z krajów arabskich. Na osiedlu zamków miały znaleźć się także szkoła, spa, sklepy, dom handlowy czy meczet. Jak jednak ogłosił deweloper, na te inwestycje nie ma już pieniędzy. A to dlatego, bo nikt w Turcji domem w formie disnejowskiego zamku nie jest zainteresowany. Jak dotychczas, na budowę wydano 205 milionów dolarów. Deweloper „profilaktycznie” wstrzymał jednak dalsze inwestycje.

Betonowe zamki Disneya - inwestycja

Trzeba bowiem przyznać, że osiedle betonowych zamków w Turcji to jedna z najdziwniejszych inwestycji mieszkaniowych na świecie. Kilka lat temu prezydent Turcji Recep Erdogan zamarzył o posiadłości większej niż Biały Dom. I faktycznie taką wybudował. Nosi ona nazwę Białego Pałacu. Wszystko wskazuje jednak na to, że o zamkach z prowincji Bolu będzie jeszcze głośniej niż o horrendalnie drogiej inwestycji Erdogana. Plany budowy były odważne i dalekosiężne. Jednak budowa, której koszt pochłonął 205 mln dolarów (!), została wstrzymana w związku z brakiem zainteresowania klientów i pogłębiającą się recesją. Turecki kryzys walutowy odbił się na deweloperach, w tym Sarot Group, które ogłosiło bankructwo. Prezes firmy podkreślał w ostatnich wywiadach, że mimo ciężkiej sytuacji firma nie poddaje się, bo sprzedaż zaledwie 100 gotowych już zamków uratowałaby całą inwestycję. Myślicie, że ktoś jednak skusi się na taki betonowy zamek?

Betonowe zamki Disneya - cena

Zainteresowanym podpowiadamy, że ceny domów (na zewnątrz wszystkie są dokładnie takie same) wahają się od 370 do 530 tysięcy dolarów (ok. 1,3 do 2 mln zł). Ale jaki to niby wydatek, kiedy w cenę wchodzi realizacja dziecięcych marzeń…?