Fani, którzy oglądając film „Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje” (1980) pomyśleli sobie, że chcieliby przebrać się w kostium Dartha Vadera, dostaną okazję, aby spełnić swoją fantazję. Choć trzeba koniecznie wspomnieć, że będzie to bardzo trudne z praktycznego powodu – trzeba mieć przynajmniej posturę oryginalnego aktora Davida Prowse’a, który nosił ten strój. Facet ma 198 cm i był w tamtym czasie kulturystą. Wszyscy aktorzy, którzy przywdziewali kostium Dartha Vadera na najważniejszych imprezach promocyjnych w latach 80., byli mniej więcej tego rozmiaru.

Stąd duża większość raczej będzie musiała obejść się smakiem w tym aspekcie, ale nie zmienia to faktu, że posiadanie tak cennej rzeczy w swojej kolekcji jest nagrodą samą w sobie. Jednak żeby uzyskać taką przyjemność, trzeba być naprawdę majętnym. Bonhams, czyli jeden z najstarszych domów aukcyjnych, chce za strój około dwa miliony dolarów (cena może jednak wzrosnąć). W jego opisie, który znajdziemy na stronie domu aukcyjnego, można znaleźć parę ciekawych informacji, które lekko komplikują sprawę. A w przypadku rzeczy, która wyceniana jest na taką sumę, potencjalny nabywca musi mieć pewność, że jest ona oryginalna.

Dowiadujemy się z opisu, że strój nosił niejaki pan Eller. Kermit Eller to wysoki aktor z głosem podobnym do Jamesa Earla Jonesa (czyli osoby dubbingującej Vadera), który w latach 1977-1981 pojawiał się na wydarzeniach publicznych w przebraniu antagonisty „Gwiezdnych wojen”. Według Bonhamsa, w 1979 roku otrzymał jeden z kilku kostiumów, które wyprodukowano na potrzeby filmu „Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje”.

Dom aukcyjny jest pewny, że pomijając rękawice, cały kostium stworzyła ekipa produkcyjna „Gwiezdnych wojen”. Jednak dodał również, że jego „wybrane komponenty mogły być użyte podczas kręcenia filmu, ale trudno powiedzieć na tę chwilę, które z nich”. Bonhams jest gotowy oddać strój do analizy eksperta od pamiątek, jeżeli zajdzie tylko taka potrzeba. Jest to bez wątpienia słusznie podejście, bo nikt nie chciałby zapłacić takich pieniędzy za podróbkę.

Trzeba przyznać, że strój sam w sobie wygląda na prawdziwy, więc chyba nie ma mowy o świetnej fałszywce. Będzie można go wylicytować podczas aukcji TCM Presents Wonders of the Galaxy, która odbędzie się 14 maja 2019 roku.