Jednym z elementów tegorocznych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego będzie – zgodnie z utartą już tradycją – specjalny koncert. W tym roku jego gwiazdą będzie Tomasz Organek, który wraz ze swoim zespołem przygotował wyjątkową płytę. Album pt. „Ocali nas miłość” został zainspirowany przez zdjęcia Eugeniusza Lokajskiego (pseudonim „Brok”), który był najsłynniejszym powstańczym fotoreporterem. Tekst każdego utworu inspirowany był innym jego zdjęciem.

Zespół Ørganek był przymierzany do tej roli – jak zdradził Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – od dłuższego czasu. Wszystko za sprawą udziału w projekcie zespołu Voo Voo zatytułowanym „Placówka ‘44”. Tomasz Organek pojawił się gościnnie w utworze „Palec na cynglu”.
Ten żywiołowy utwór z gitarowym riffem nabrał pewnej autonomii, marzyliśmy, żeby namówić Tomasza do współpracy i udało się

- powiedział dyrektor. I dodał:

„Ocali nas miłość” to projekt wyrastający ze zdjęć Eugeniusza Lokajskiego "Broka", sposobu, w jaki fotografował świat. Z jego zdjęć płynie niesamowite doświadczenie pewności, że nawet w najtrudniejszych, najbardziej ekstremalnych momentach można i trzeba być człowiekiem, że można ocalić człowieczeństwo i mieć uczucia, które czynią nas ludźmi szczególnymi.

Album ma ujrzeć światło dzienne 30 lipca tego roku. Wspomniany już specjalny koncert zespołu Ørganek odbędzie się natomiast 24 lipca o godz. 21.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tak natomiast o albumie „Ocali nas miłość” wypowiada się Tomasz Organek:

Na taki telefon się czeka i się nie odmawia. Dla mnie to duża rzecz. Nie jestem warszawiakiem, poczytuję sobie to zaproszenie za honor i wyróżnienie - mówił. Przyznał, że nie chciał sięgać po wiersze powstańcze, wolał stworzyć coś swojego, „z perspektywy człowieka, który żyje 77 lat później.

W sieci pojawił się pierwszy singiel będący zapowiedzią płyty – mowa o „Fotograf BROK”. Utwór dostępny jest w najpopularniejszych serwisach streamingowych: