Dzika i nieprzewidywalna pogoda jest ważnym elementem życia wyspiarzy. Farerczycy mają ponad 250 określeń na deszcz, a w tkankę ich folkloru wszyte są opowieści o zagubionych duszach i Huldufólk - elfach i istotach nadprzyrodzonych. Wkraczam w niesamowity księżycowy krajobraz przenikający się z klaustrofobiczną szarą mgłą. Zdarzają się też dni słoneczne. Podczas mojej wizyty jest ich całkiem sporo. Cieszę wtedy oczy uspokajającymi zielono-niebieskimi kolorami. Mam ten przywilej, że doświadczam tych zjawisk z poziomu wody – żeglując wyprawowym jachtem S/Y Selma Expedition i z perspektywy wędrowca –  pokonując na nogach strome klify morskie.

fot. Iwona El Tanbouli-Jabłońska, @f11_studio

Pozostawieni we względnej samotności mieszkańcy Wysp Owczych są ujmująco gościnni i łagodni w swoim zachowaniu. Bisko 40% populacji, a liczba jej nie przekracza 55 tys., zamieszkuje historyczną stolicę Tórshavn położoną na Streymoy, największej wyspie. W skład archipelagu wchodzi 18 wysp. Życie skupia się tu głównie wokół spokojnych fiordów w dolinkach łagodnie schodzących do wszechobecnej wody. Różnokolorowe domy z drewna i kamienia – niektóre wciąż pokryte smołą z tradycyjnymi dachami z darni – tłoczą się w bezpiecznej odległości od krawędzi morza i przyciągają uwagę kolorowymi fasadami.

fot. Iwona El Tanbouli-Jabłońska, @f11_studio

Dzięki dobrze prosperującemu handlowi rybołówstwem, Farerczycy są dość zamożnym społeczeństwem. Widać to w powszechnym wykorzystaniu technologii i dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Jednak pomimo modernizacji pozostają miejscem nietkniętym przez rozwój cywilizacyjny. Zdecydowana większość środowiska jest nieskazitelna. Mieszkańcy Wysp wiedzą, że ochrona środowiska oznacza zachowanie ich stylu życia niezaprzeczalnie zależnego od oceanu. Rybołówstwo jest najważniejszym źródłem  dochodu i łącznie z rybami hodowlanymi stanowi około 90% eksportu.

fot. Iwona El Tanbouli-Jabłońska, @f11_studio

Jest tu niewiele drzew. Te, które przetrwały wyrosły na przekór silnym zachodnim i porywczym wiatrom. Niektóre zostały posadzone na osłoniętych plantacjach i stanowią atrakcję turystyczną. Do jedynego lasu na Wyspach Owczych można wejść przez furtkę i spacer po nim nie zajmuje więcej niż pół godziny. Nie ma też gadów, ropuch ani rdzennych ssaków lądowych. Nie ma też żadnych drapieżników, które mogłyby zakłócić prostą i beztroską egzystencję owiec, których jest tu więcej niż ludzi. Jednak farerskie wzgórza i fiordy to prawdziwe królestwo ptaków. Mieszają się ze sobą szybując u podstawy klifów głośno krzyczące ostrygojady, nurzyki, fulmary czy głuptaki. W okresie letnim przylatuje tu około 2 mln skrzydlatych stworzeń, a sympatyczne maskonury stały się „maskotką” Wysp, głównie za sprawą uwielbienia przez turystów.

fot. Iwona El Tanbouli-Jabłońska, @f11_studio

Moja wędrówka manewruje pomiędzy skalistymi skałami i piargiem, który przyjął niewiarygodny kształt. Cały czas zadziwia mnie fakt, że wzrok może biec swobodnie w dal w każdym geograficznym kierunku, zatrzymując się dopiero na błękitnej linii horyzontu Oceanu Atlantyckiego. Patrząc przez wizjer Canona R6 staram się zatrzymywać te chwile. Otoczenie zmusza do czujności i wnikliwej obserwacji, gdyż z każdym krokiem sceneria potrafi zmienić się w nieoczekiwany sposób. Interfejs aparatu jest bardzo intuicyjny i nie rozprasza mojej uwagi. Światło zmienia się z minuty na minutę budując raz nastrój grozy, raz optymizmu. Jakby słońce toczyło nierówną walkę z niską mgłą i chmurami. Szybko wybieram odpowiednią czułość ISO mając w wachlarzu możliwości zakres od 100 do 10 2400.

fot. Iwona El Tanbouli-Jabłońska, @f11_studio

Doceniam również wagę Canona R6. Aparat jest lekki, a ma to duże znaczenie. Szczególnie, że obiektywy, na które się zdecydowałam są masywne i nie należą do lekkich. Zależało mi jednak na jakości, jasności i szerokim polu widzenia. Na piesze wędrówki zabieram głównie obiektyw Canon RF 15-35 mm. Ten szeroki kąt i zmienna ogniskowa umożliwia mi uchwycenie całego spektrum krajobrazu. Nie mam poczucia, że obiektyw ucina obraz i muszę godzić się na kompromis wynikający z ograniczeń sprzętu. A rozmach widoków i wszechotaczająca przestrzeń jest dość wymagająca i angażująca. Pozostaję w stanie uważności, aby obserwować tę zmienność natury.

fot. Iwona El Tanbouli-Jabłońska, @f11_studio

Fotografując z perspektywy wody używam głównie obiektywu Canon RF 28-70 mm. Na rozbujanym jachcie, dzięki swoim gabarytom, obiektyw pewnie leży w dłoni i łatwiej mi ustabilizować obraz więc idealnie nadaje się na niespokojne wody Morza Norweskiego. Pozwala też na bardziej wnikliwe przyjrzenie się strukturze bazaltowych klifów i linii brzegowej małych wysepek. Podczas wycieczki pontonem do morskiej jaskini manewrujemy omijając prądy wodne. Pogoda nas nie rozpieszcza  i zrywa się mocny wiatr. Przekręcam wtedy ekran w aparacie i z poziomu pontonu mogę kontrolować kadr drugą ręką kurczowo trzymając się uchwytu. Ułatwia mi to kontrole obrazu i zmianę parametrów na ekranie dotykowym. Przyłożenie aparatu do oka uniemożliwia głęboki kaptur sztormiaka, który chroni mnie przed wiatrem i rozchlapywaną wodą. Zbocza gór zanurzone w szarej mgle, łagodnie przechodzącą w zielone pastwiska. Strużki wody, tworzące małe wodospady, spływają po urwistych bruzdach, a krajobraz w swoim dostojnym wyglądzie wydaje się niezmienny. Mam świadomość, że to duży przywilej być tu i doświadczać tej serii zdarzeń.

--------------------------------------------------------

Specyfikacja aparatu Canon EOS R6

 • Efektywna liczba pikseli – przybliżone 20,1 megapiksela
 • Łączna liczba pikseli – przybliżone 21,4 megapiksela
 • Format obrazu – 3:2
 • Filtr dolnoprzepustowy – wbudowany/stały
 • Czyszczenie matrycy – wbudowany system czyszczący EOS
 • Mocowanie obiektywu – RF (obiektywy EF i EF-S można zamontować, stosując: adapter EF-EOS R, adapter mocowania EF-EOS R z pierścieniem regulacji, adapter EF-EOS R z uchwytem filtra wsuwanego, obiektywy EF-M nie są zgodne
 • Ogniskowa – odpowiednik ogniskowej obiektywu 1,0x z obiektywami RF i EF 1,6x z obiektywami EF-S
 • Typ regulacji ostrości – Dual Pixel CMOS AF
 • System / punkty AF – 100% w poziomie i 100% w pionie po włączeniu trybów Twarz+śledzenie i Automatyczny wybór; 100% w poziomie i 90% w pionie po włączeniu trybu wybierania ręcznego i trybu wielkostrefowego
 • Zakres działania AF – od -6,5 do 20 EV (temp. 23°C, czułość ISO 100)
 • Czułość ISO – automatycznie, 100-102400 (z dokładnością do 1/3 lub jednego stopnia) Wartość czułości ISO można rozszerzyć do wartości: L: 50, H: 204800
 • Typ wizjera – 0,5-calowy kolorowy wizjer EVF OLED
 • Liczba punktów – 3,69 mln punktów
 • Pokrycie (pionowo/poziomo) – Przybliżone 100%
 • Powiększenie – Przybliżone 0,76x
 • Typ ekranu LCD – Clear View LCD II o przekątnej 7,5 cm (3,0 cale) i rozdzielczości około 1,62 mln punktów