16 lipca 1969 r. statek Saturn V wystartował w przestrzeń międzyplanetarną z Centrum Lotów Kosmicznych im. J. F. Kennedy’ego na Florydzie. Neil Armstrong i Buzz Aldrin, jako pierwsi ludzie, postawili stopę na powierzchni Księżyca cztery dni później. Tego dnia o godz. 20.17 miliony ludzi na całym świecie wstrzymały oddech i z zapartym tchem obserwowały moment lądowania na satelicie Ziemi. Kosmiczny spacer trwał zaledwie dwie i pół godziny, ale stał się milowym krokiem w historii eksploracji wszechświata. Każdy z uczestników misji był wyposażony w specjalny zegarek Speedmaster Omega, który tym samym stał się pierwszym zegarkiem odmierzającym czas na Księżycu.

ZOBACZ: Omega tworzy specjalną edycję zegarka Speedmaster. To uhonorowanie 50. rocznicy lądowania na Księżycu

W 1965 r. Omega Speedmaster został oficjalnym zegarkiem NASA. Jako jedyny zegarek przeszedł ekstremalne, bardzo rygorystyczne testy klasyfikacyjne, m.in.: odporność na wstrząsy, ekstremalne ciśnienie i temperatury, a także testy w próżni. Dzięki temu Speedmaster otrzymał specjalny certyfikat NASA, kwalifikujący ten model do załogowych lotów kosmicznych: Flight-qualified by NASA for All Manned Space Missions.

Złote urodziny pierwszego lądowania człowieka na Księżycu świętowane są w tym roku na całym globie. Celebracja tej rocznicy dotarła także do Warszawy i odbyła się w surowych, przepełnionych szarością i czernią, księżycowych wnętrzach Elektrowni Powiśle w Warszawie. Wiodącym symbolem imprezy był złoty astronauta, którego realnych rozmiarów figurę zaprojektowano specjalnie z okazji złotych urodzin. Instalacje świetlne, galaktyczna scenografia, odcienie złota i czerni przeniosły gości w przestrzeń kosmiczną. Zgromadzeni mogli po raz pierwszy w Polsce zobaczyć 2 limitowane edycje modeli zegarków zaprojektowanych specjalnie na 50-tą rocznicę lądowania Apollo 11 na Księżycu. Dla fanów kosmosu nie lada gratką była też specjalna aplikacja ukazująca miejsca lądowań poszczególnych misji Apollo. Wszyscy mogli, na wiele sposobów, przekonać się, jak znacząca była i jest rola zegarków Omega w działalności kosmicznej NASA.

CZYTAJ TEŻ: Ten zegarek pobił rekord świata w głębokości zanurzenia. Oto niezwykły Omega Seamaster

Na polskiej celebracji 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu pojawili się tacy goście jak Maciej Musiał, Grażyna Wolszczak, Marcin Bosak i Maria Dębska, Jakub Wesołowski, Krzysztof Jankes Jankowski, Mariusz Czerkawski, Anna Halarewicz, Dorota Williams, Karol Wójcicki, Anna Męczyńska, Anna Puślecka, Marta Kuligowska i Andrzej Pągowski. Wydarzenie poprowadził redaktor naczelny ELLE MAN - Olivier Janiak. Chcecie poczuć klimat tego wieczoru? Koniecznie zajrzyjcie do naszej GALERII>>>