„Oficer i szpieg” Romana Polańskiego opowiadać będzie o wielkim skandalu we Francji pod koniec XIX wieku, który stał się przyczyną kryzysu politycznego i społecznego, pociągając za sobą poważne zmiany w życiu kraju. O co chodzi?

W 1894 roku Alfred Dreyfus, francuski oficer artylerii pochodzenia żydowskiego, został na podstawie spreparowanych dowodów oskarżony o zdradę na rzecz Niemiec. Koronnym dowodem w procesie były rękopis pisma do ambasady niemieckiej przypisywany Dreyfusowi i przysięga jednego świadka oskarżenia. Dreyfus został skazany na dożywotni karny obóz na „Diabelskiej Wyspie” w Gujanie.

CZYTAJ TEŻ: Najlepsze męskie stylizacje na Tony Awards 2019: Jake Gyllenhaal, Adam Driver, Billy Porter i Bryan Cranston

Gdy po kilku latach ujawnił się faktyczny autor listu szpiegowskiego i fakt krzywoprzysięstwa, pisarz Emile Zola opublikował artykuł „J'accuse!” z apelem o uniewinnienie Dreyfusa. W obronę oficera zaangażowało się wielu uczonych i pisarzy, m.in. Marcel Proust, Anatol France, Vilfredo Pareto i Georges Clemenceau. Rozgorzał wówczas wielki spór, który podzielił społeczeństwo francuskie. Okazało się, że skazaniem Dreyfusa zainteresowane były: armia, konserwatywna prawica, partie nacjonalistyczne, rojaliści, kręgi finansjery i kler. Dopiero po 12 latach Dreyfus doczekał się pełnej rehabilitacji przed francuski Najwyższy Sąd Apelacyjny.

„Oficer i szpieg” – kto w obsadzie?

Powieść Harrisa „Oficer i szpieg” koncentruje się na postaci, która dotąd pozostawała w cieniu sprawy. Georges Picquart, młody francuski oficer i antysemita, odkrywa, że oskarżenie Dreyfusa o szpiegostwo było fałszywe, i podejmuje walkę o ujawnienie prawdy.

W filmie Romana Polańskiego Picquarta zagrał Jean Dujardin, a Dreyfusa Louis Garrel. Tego pierwszy szeroka widownia może kojarzyć z jego Oscarowej roli w filmie „Artysta” z 2011 roku. Później francuz miał jeszcze drugoplanową rolę w „Wilki z Wall Street”, ale wydaje się, że kino trochę o nim zapomniało. Film twórcy „Chinatown” może zmienić ten stan rzeczy. Oprócz powyższych aktorów w obsadzie są Mathieu Amalric, Olivier Gourmet oraz Emmanuelle Seigner.

Można mieć nadzieję, że współpraca Polańskiego z Harrisem da podobny rezultat, co thriller „Autor widmo” z 2010 roku. Ostatni film Polaka „Prawdziwa historia” z 2017 roku nie spotkał się ze szczególnie dobrym odzewem. Zastrzeżenia można też mieć do „Wenus w futrze
i „Rzezi”. Choć nie są to złe produkcje, to jednak trudno je zaliczyć do wielkich osiągnięć Polańskiego.

Data polskiej premiery „J’accuse” zaplanowana jest na 27 grudnia 2019 roku. Wcześniej, bo w listopadzie, film zostanie pokazany we Francji.