Taramra Łempicka, znana lepiej jako Tamara de Lempicka (1898-1980), jest polską malarką epoki art deco, która na świecie cieszy się dużą popularnością. Już rok temu jej inny obraz, „La Musicienne”, został sprzedany za wówczas rekordową kwotę 9,8 mln dolarów (ok. 35-37 mln zł). Jednak teraz jej „La tunique rose”, dzieło pochodzące z 1927 roku, przebiło ten wynik, sprzedając się za 13,4 mln dolarów, co na nasze daje ponad 51 mln złotych. Co ciekawe obraz przedstawiający kobietę w czerwonej tunice znacząco przewyższył wstępne szacunki.

Na aukcji Impressionist & Modern Art w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s poza arcydziełem Łempickiej zlicytowano także m.in. obrazy Pabla Picassa, Edgara Degasa, Rene Magritte’a czy Claude’a Moneta. Bez wątpienia doborowe towarzystwo. Dochód ze sprzedaży wszystkich dzieł wyniósł niemal 210 mln dolarów.

ZOBACZ TEŻ: Artystyczny sznyt, czyli jak się noszą polscy twórcy sztuki?

Warto wspomnieć, że jedynie dwa polskie muzea posiadają w swojej kolekcji obrazy Łempickiej. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie zobaczymy „Znużenie. Kobieta siedząca na krześle”, zaś w Muzeum Mazowieckim w Płocku „Martwą naturę”.

Choć Łempicka urodziła się i wychowała w Warszawie, to większość życia spędziła poza Polską. Jednak nigdy nie zapominała o swoim pochodzeniu. Mieszkała m.in. w Paryżu i Nowym Jorku. Prowadziła niezwykłe barwne życie. Pierwszy raz jej prace zostały wystawione w 1922. Dziś są bardzo cenione przez kolekcjonerów, czego najlepszym dowodem jest rekord ustawiony przez „La tunique rose”.