Kalendarz zatytułowany „On the Road”, ze zdjęciami autorstwa Bryana Adamsa to uhonorowanie międzynarodowych gwiazd muzyki od lat 60-tych do współczesności, a także powrót kalendarza Pirelli po przerwie spowodowanej kryzysem Covid-19. Jest to szczególny powrót, ponieważ zbiega się z obchodami 150-lecia Pirelli, dla którego logo zostało odsłonięte w tym samym czasie, co kalendarz.

Kalendarz Pirelli 2022 – kto jest autorem?

Jedną z kluczowych postaci w kontekście nowego kalendarza jest Bryan Adams, który przez ponad dwadzieścia lat, oprócz bogatego zbioru sukcesów muzycznych, zyskał również reputację fotografa, a poprzez zdjęcia do „On The Road” uchwycił życie artysty w trasie. To także temat piosenki o tym samym tytule, którą kanadyjski muzyk skomponował do Kalendarza, a która znajdzie się również na jego kolejnym albumie.

Na planie zdjęciowym do kalendarza muzycy przeżywają na nowo chwile z życia w trasie, od napięcia przed występem, przez przerwy między próbami i koncertami, po długie podróże z jednego miasta do drugiego i samotność hotelowych pokoi. Są to doświadczenia, które Bryan Adams dobrze zna i po raz pierwszy w historii kalendarza również fotograf znalazł się w obsadzie. W 48. edycji projektu dołącza do niego dziesięciu światowej sławy artystów w różnym wieku, wywodzących się z różnych gatunków muzycznych oraz różnego pochodzenia:

  • Cher
  • Grimes
  • Jennifer Hudson
  • Normani
  • Rita Ora
  • Bohan Phoenix
  • Iggy Pop
  • Saweetie
  • St. Vincent
  •  Kali Uchis.

Zdjęcia zostały zrobione latem w zaledwie trzy dni, w dwóch lokalizacjach w Los Angeles - w Palace Theatre i w hollywoodzkim hotelu Chateau Marmont – oraz w hotelu Scalinatella na Capri. 

„Byłoby bardzo, bardzo trudno zawrzeć wszystko, co dzieje się w trasie w ciągu kilku dni. Więc to, co starałem się zrobić, to przedstawienie niektórych jej aspektów… Na przykład muzycy nigdy tak naprawdę nie widzą frontu budynku, oni widzą jego tył, widzimy drzwi na scenę, widzimy obszar za kulisami, widzimy piwnicę budynku. Przechodzisz od drzwi na scenę do drzwi samochodu, do drzwi hotelu, do drzwi pociągu, do drzwi autobusu, więc jest to mnóstwo drzwi, ale zawsze chodzi o podróżowanie…”, wyjaśnia Bryan Adams.

„Znam i cenię Bryana od lat. Pomyśleliśmy, że jego pomysł na połączenie świata muzyki ze światem w drodze i podróży będzie idealny dla Kalendarza, który właśnie powraca, gdy wszyscy szukamy stopniowego powrotu do normalności po pandemii. Kalendarz ten będzie wyznaczał miesiące roku 2022, który jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ jest to rok, w którym świętujemy 150 rocznicę powstania Pirelli”, mówi Marco Tronchetti Provera, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Pirelli.

Kalendarz Pirelli – historia

Firma Pirelli została założona w 1872 roku i od momentu powstania kalendarza w 1964 r. wydała jego 48 edycji, zrealizowanych przez 37 fotografów – w tym „On the Road” Bryana Adamsa. Wydarzenia zakulisowe, zdjęcia z sesji, nagranie prezentacji oraz historie i osobowości Kalendarza Pirelli 2022 można znaleźć na stronie marki.