ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Tam gdzieś musi być niebo”

Główny bohater filmu, w którego rolę wciela się sam reżyser, przestaje się czuć komfortowo w rodzinnym Nazarecie. Niewinne scysje z sąsiadem, niepokojące akty wandalizmu i narastająca agresja sprawiają, że dojrzewa w nim myśl o wyjeździe.    
Nowego życia i alternatywy dla swojej ojczyzny szuka najpierw w Paryżu, później w Nowym Jorku. Nie jest to jednak łatwe, gdyż myśli o Palestynie prześladują go niemal na każdym kroku, a kusząca wizja świeżego startu zamienia się w komedię pomyłek. Podobną, jaką dla bohatera jest filmowy biznes, który przez Elię Suleimana został tu sportretowany w groteskowy sposób.

„Tajni i fajni”

„Tajni i fajni” to animowana komedia, której akcja toczy się w świecie międzynarodowych szpiegów najwyższej klasy. Superagent Lance Sterling (Will Smith) i naukowiec Walter Beckett (Tom Holland) są niemal dokładnymi przeciwieństwami. Lance jest pewny siebie, elegancki i obyty. Walter natomiast nie jest zbyt kontaktowy, ale nadrabia to sprytem i inwencją, wynajdując niesamowite gadżety, które Lance wykorzystuje podczas swych niezwykłych misji. Wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót, gdy Walter i Lance odkrywają, że dziwnym zrządzeniem losu muszą polegać na sobie w całkiem nowy sposób. A jeśli ta niedobrana para nie sprawdzi się jako zgrany duet, cały świat znajdzie się w niebezpieczeństwie.

„Zoo” na HBO GO

Karen (Zoë Tapper) i John (Edward Speleers) stracili radość w swoim związku w chwili, kiedy dowiedzieli się, że nie mogą mieć dzieci. Teraz ich życie przypomina wegetację na granicy rozwodu. Kiedy jednak świat zaczyna pogrążać się w chaosie z powodu pandemii, która zamienia ludzi w zombie, para musi zacząć razem działać. Zamykają się w mieszkaniu i czekają na ratunek. Kiedy świat stoi nad przepaścią, Karen i John próbują wskrzesić utraconą miłość.

Oryginalny komediodramat z elementami horroru autorstwa niesztampowego Antonio Tubléna („The Amazing Death of Mrs Müller”). Dobrze zrealizowana i ciekawa pod względem wizualnym produkcja portretuje małżeństwo na granicy rozpadu w czasach apokalipsy. Odtwórcami głównych ról są Zoë Tapper („Panna Marple: Godzina zero”), nominowany do BAFTY Edward Speleers (serial „Downton Abbey”) oraz Antonia Campbell-Hughes („Śniadanie na Plutonie”).

„Pauza” na HBO GO (od 11 stycznia)

Elpida (Stella Fyrogeni) jest sfrustrowaną gospodynią domową w średnim wieku, która żyje u boku despotycznego męża. Samotna i zagubiona w swoich pragnieniach kobieta trwa w smutnej monotonii. Pewnego dnia jej rutyna zostaje przerwana za sprawą przystojnego robotnika.

Dojrzały debiut pochodzącej z Cypru reżyserki Toni Mishiali przedstawia portret psychologiczny kobiety w średnim wieku, którą zmaskulinizowana i przesiąknięta egoizmem kultura stara się wypchnąć na margines. Obraz jest swego rodzaju krytyką patriarchatu i obieranych przez kobiety i mężczyzn ról w społeczeństwie. Wybitną kreację w filmie tworzy Stella Fyrogeni („Rozgrywka”). Produkcja zdobyła wiele wyróżnień na międzynarodowych imprezach filmowych – w tym na Beirut International Women Film Festival.

„Projekt Koliber” na HBO GO (od 12 stycznia)

Dwóch kuzynów z Nowego Jorku Vincent (Jesse Eisenberg) i Anton (Alexander Skarsgård) ma już dość bycia pionkami swojej szefowej – bezdusznej Evy Torres (Salma Hayek). Mężczyźni zamierzają postawić nowojorską giełdę na głowie. Ich marzeniem jest położenie kabla światłowodowego pomiędzy Kansas a New Jersey, co pozwoliłoby im zyskać kilka milisekund przewagi w cyfrowym handlu i zarobić miliony. Bohaterowie stawiają wszystko na jedną kartę z nadzieją, że uda im się dopiąć swego.

Intrygujący thriller z nominowanymi do Nagrody Akademii Salmą Hayek („Frida”) i Jesse’m Eisenbergiem („The Social Network”) oraz wyróżnionym Złotym Globem Alexanderem Skarsgårdem (serial HBO „Wielkie kłamstewka”) w rolach głównych. Dobrze zagrana produkcja pokazuje pogoń za ideą i żądzę pieniądza. Twórcą obrazu jest Kim Nguyen („Wiedźma wojny”).

„Vox Lux” na HBO GO (od 12 stycznia)

W 1999 roku nastoletnia Celeste (Raffey Cassidy) doświadcza tragedii, która winduje ją na szczyty sławy i robi z niej gwiazdę muzyki pop. Od tamtej pory dziewczyna jest na świeczniku, a jej kariera rozwija się w cieniu zjawisk, które naznaczyły XXI wiek: ataków terrorystycznych, szkolnych strzelanin, medialnej rewolucji. W 2017 roku dorosła Celeste (Natalie Portman) planuje swój powrót na szczyt, wydając płytę pt. „Vox Lux”.

Wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Lwem Jutra młody, charyzmatyczny i wzbudzający kontrowersje reżyser Brady Corbet („Dzieciństwo wodza”) przedstawia pełne przepychu studium fenomenu gwiazd popu i pokazuje ich wpływ na współczesne społeczeństwo. W głównej roli pojawia się wyróżniona Oscarem Natalie Portman („Czarny łabędź”), a partnerują jej dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Jude Law („Utalentowany pan Ripley”), Stacy Martin („Nimfomanka - Część I i II”), wyróżniona BAFTĄ Jennifer Ehle („Wilde. Historia pisarza”) oraz Raffey Cassidy („Królewna Śnieżka i Łowca”).

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIALE

Nowy papież” na HBO GO

„Nowy papież”, czyli kontynuacja serialu z 2017 roku pt. „Młody papież”, to kolejna produkcja w reżyserii zdobywcy Oscara Paola Sorrentina. Serial ponownie zagłębia się w kulisy działania Stolicy Apostolskiej, koncentrując się między innymi na naturze ludzkich pragnień, odkrywając przywary i słabości osób posiadających władzę, oraz złożony charakter współczesnej wiary.

JEŚLI KTOŚ NIE WIDZIAŁ PIERWSZEGO SEZONU, TO OSTRZEGAMY PRZED SPOILERAMI W PONIŻSZYM TEKŚCIE

Akcja kolejnej części rozpoczyna się tuż po wydarzeniach z ostatniego odcinka „Młodego papieża”, kiedy Lenny Belardo (Jude Law), znany światu jako papież Pius XIII, zapada w śpiączkę. Po niespodziewanym i tajemniczym zwrocie akcji, sekretarzowi stanu Voiello (Silvio Orlando) udaje się osadzić na Piotrowym Tronie Sir Johna Brannoxa (John Malkovich) - uroczego i wyrafinowanego angielskiego arystokratę, który przyjmuje imię Jana Pawła III. Nowy papież wydaje się być idealnym wyborem, ale skrywa tajemnice i ma pewną słabość. Voiello szybko uświadamia sobie, że zastąpienie charyzmatycznego Piusa XIII nie będzie łatwym zadaniem.

Zawieszony między życiem i śmiercią Lenny Belardo staje się świętym - obiektem kultu tysięcy ludzi, co potęguje rozłam między różnymi odłamami fundamentalizmu. W tym samym czasie Kościół boryka się z atakami ze strony zewnętrznych oponentów oraz skandalami, które dotykają najważniejszych symboli chrześcijaństwa i mogą bezpowrotnie podważyć istniejącą od stuleci hierarchię. Tradycyjnie nic w Watykanie nie jest takie, na jakie wygląda. Dobro i zło jednoczą się, by na nowo napisać historię, ale zanim dojdzie do ostatecznego rozstrzygnięcia, sprawy muszą potoczyć się własnym torem.

KONIEC SPOILERÓW

W rolach głównych „Nowego papieża” występują dwukrotnie nominowani do Nagrody Akademii Filmowej aktorzy - Jude Law oraz John Malkovich. Wśród obsady znanej z „Młodego papieża” znaleźli się: Silvio Orlando, Javier Cámara, Cécile de France, Ludivine Sagnier i Maurizio Lombardi. W nowym sezonie dołączyli do nich Henry Goodman, Ulrich Thomsen, Mark Ivanir, Yuliya Snigir i Massimo Ghini. W rolach gościnnych wystąpią Sharon Stone i Marilyn Manson.

Dziś (10 stycznia) na HBO GO zostaną dwa pierwsze odcinki produkcji – odc. 1 o godzinie 22.00, a odc. 2 o godzinie 23.00. Kolejne dodawane będą po dwa, co tydzień o tych samych porach. Emisja serialu w HBO zaplanowana została od 14 stycznia (wtorek) o godzinie 20.10. Serial będzie liczył 10 odcinków

2. sezon „Titans” na Netflix

Serial "Titans" podąża śladami Robina, który wyłania się z mroków Gotham City jako przywódca nowej ekipy bohaterów składającej się z Raven, Starfire i Beast Boy. Młodzi superbohaterowie wspólnie muszą nie tylko ocalić planetę przed złem, lecz także stawić czoła swoim wewnętrznym demonom. Wkrótce odkrywają, że chociaż z osobna wszyscy są wewnętrznie poranieni, wspólnie są Tytanami.

W drugim sezonie wiele się zmieni. Ani Robin, ani Tytani nie są już dawną grupą wyrzutków. Na ich nieszczęście wrogowie też nie marnowali czasu.

„Byle do świtu” na Netfliksie

Najzabawniejsi francuscy komicy wykonują upiorne zadania, próbując przechytrzyć siebie nawzajem i przetrwać do rana w nawiedzonych miejscach.

„Medical Police”

Lekarze Owen Maestro i Lola Spratt rezygnują z pracy w Szpitalu Childrensa i dołączają do tajnego zespołu CDC, który ma zbadać i zniszczyć śmiertelnego wirusa.