Audi RS Q8 nowym rekordzistą na Nurburgringu: co wiemy o SUVie Audi?

Wiemy w zasadzie prawie wszystko. Auto bazuje na swoim młodszym bracie - S Q8. Współdzieli to samo zawieszenie, z tym, że w rasowej wersji jest ono o 15% sztywniejsze. Pod maską tego kolosa zamontowano 4 - litrowe V8 o mocy 600 KM i 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego. 

ZOBACZ: Znamy ceny Audi RS6 Avant. Za moc trzeba płacić!

Dorzucając do tego sportowy dyferencjał i system torque vectoring, uzyskaliśmy przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niecałe 4 sekundy. Prędkość maksymalna to zawrotne 305 km/h. W pobiciu rekordu pomogły sportowe fotele kubełkowe i klatka bezpieczeństwa. Uzyskany przez wyczynowego kierowcę rezultat, to 7:42:25, czyli o 12 sekund szybciej, niż poprzedni rekordzista - Mercedes-AMG GLC 63 S!

Audi nie musi przesadnie reklamować modeli w swojej gamie RS - ich osiągi mówią same za siebie. Mimo wszystko pobity przez RS Q8 rekord samochodów terenowych na legendarnym Nurburgringu robi wrażenie. Nowej najszybszej terenówki Audi powinniśmy się spodziewać na ulicach za kilka tygodni. Tymczasem koniecznie zobaczcie nagranie z rekordowego przejazdu RS Q8 po „Zielonym piekle”: