Jak doskonale wszyscy wiemy, pandemia koronawirusa w Polsce niestety przybiera na sile i niemal dnia na dzień jest coraz gorzej pod kątem liczby zakażeń i zgonów. Z tego powodu rząd podjął decyzję, by wprowadzić dodatkowe ograniczenia. Tym samym można powiedzieć, że 17 października wejdziemy praktycznie w drugi lockdown – różnica jest taka, że będziemy mieli trochę więcej swobody niż na wiosnę w pewnym kwestiach. Jak to wygląda w przypadku kultury?

Zgodnie z najnowszymi informacjami w obu strefach (żółtej i czerwonej) wszelkie wydarzenia kulturalne będą mogły się odbywać z udziałem publiczności do 25 proc. widowni. Na pewno jest tak z kinem i teatrem, ale ciężko stwierdzić jak jest w przypadku muzeum i galerii, które działają przecież na innych zasadach. Ale nasz rząd już dał się poznać tym, że nie potrafi klarownie przekazywać istotnych informacji. Na pewno w każdym z tych miejsc musimy zasłaniać usta i nos.

Wydarzenia kulturalne na otwartym powietrzu mogą być organizowane z udziałem nie więcej niż 100 osób. Dotyczy to zarówno strefy żółtej, jak i czerwonej. Tu rzecz jasna obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

W strefie żółtej wydarzenia kulturalne mogą się odbywać również na obiektach sportowych na otwartym powietrzu (otwartych lub półotwartych, z miejscami siedzącymi dla widzów lub bez) – tu również obowiązuje zasada udostępnienia publiczności nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, czyli co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m oraz zasłaniania ust i nosa.

Przypomnijmy, że w czerwonej strefie od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

Dla porównania w strefie czerwonej w mszy lub innym obrzędzie religijnym może uczestniczyć ograniczona liczba osób. Możliwe jest 50 proc. obłożenia budynku kościoła lub innego obiektu kultu religijnego. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos. W pozostałej części kraju w mszy lub innym obrzędzie religijnym można uczestniczyć bez ograniczeń.

Ta decyzja potwierdza trafność słów Krystyny Jandy, która wspominała ostatnio o tym, że teatry i kina są nierówno traktowane z komunikacją publiczną czy właśnie kościołami. Jedno jest pewno – miejscom kultury będzie bardzo trudno przetrwać czas, w którym będą obowiązywać nowe obostrzenia.

CZYTAJ: Maks Behr: Egoizm - pandemia współczesności [FELIETON]

ZOBACZ: Opera w Barcelonie ponownie otwarta. Na pierwszym koncercie na widowni zasiadły… rośliny