Według najnowszych wytycznych od soboty 17 października cała Polska znajdzie się w żółtej strefie zagrożenia koronawirusem, a niektóre ośrodki nawet w strefie czerwonej. Będzie się to wiązać nie tylko z obowiązkiem zasłaniania nosa i ust w przestrzeni miejskiej, ale też z szeregiem ograniczeń dotyczących działania obiektów użyteczności publicznej, a także organizacji imprez kulturalnych.

Koronawirus: nowe obostrzenia od 17 października

Do tej pory wszystkie baseny, aquaparki i siłownie mogły w ograniczonym zakresie prowadzić swoją działalność. Jednak podczas konferencji prasowej w ostatni czwartek 15 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zmieni się to od 17 października. Od najbliższej soboty wszystkie baseny, aquaparki i siłownie będą zmuszone zawiesić swoją działalność. Co istotne, szef rządu wskazał, że trudno określić jak długo będą obowiązywały naniesione ograniczenia.  Jednocześnie wszystkie wydarzenia sportowe, takie jak piłkarskie mecze ligowe od 17 października będą odbywać się bez udziału publiczności.

Koronawirus: zmiana obostrzeń w sklepach i restauracjach

W przypadku stref czerwonych zmianom ulegną także restrykcje dotyczące sklepów i restauracji. W sklepach poza obowiązkiem zakrywania nosa i ust, a także dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek, wprowadzono również ograniczenia w liczbie klientów. W placówkach handlowych może przebywać maksymalnie 5 osób na jedną kasę. Zmiany dotyczą także korzystanie z usług restauracji. W strefie czerwonej w restauracjach można przebywać tylko w godzinach 6:00-21:00, potem dozwolone są jedynie zamówienia na wynos. W restauracji zajęty może być tylko co drugi stolik. 

KORONAWIRUS 2020: Nowe obostrzenia związane z koronawirusem: jakie zmiany w kinach, teatrach, galeriach i muzeach?

ZOBACZ: Microsoft zamyka niemal wszystkie swoje sklepy. Inne firmy pójdą tą drogą?

ELLE MAN POLECA: Maks Behr: Egoizm - pandemia współczesności [FELIETON]