Dzieło Banksy’ego ukazuje kwiaty i świece złożone pod portretem anonimowej czarnej postaci. Na obrazie pojawia się też świeca, której płomień nadpala powieszoną wyżej flagę Stanów Zjednoczonych. Ciężko o lepsze zobrazowanie tego, co dzieje się obecnie w kraju rządzonym przez Donalda Trumpa.

Do swojego postu z najnowszą pracą Banksy dołączył także kilka słów, które komentują obecną sytuację:

„Na początku pomyślałem, że powinienem po prostu zamknąć się i posłuchać w tej sprawie czarnoskórych. Ale dlaczego miałbym tak to robić? To nie jest ich problem, tylko mój. System zawodzi ludzi o kolorze skóry innym niż biały. Biały system. Jak pęknięta rura zalewająca mieszkanie ludzi mieszkających na dole. Awaria systemu sprawia, że ich życie jest nieszczęśliwe, ale to nie do nich należy przeprowadzenie naprawy. Nie są w stanie tego zrobić. Nikt nie wpuszcza ich do mieszkania na górze. To jest problem białych. A jeśli biali ludzie go nie rozwiążą, ktoś będzie musiał wejść na górę i wyważyć drzwi” – napisał Banksy.

Post artysty skomentował znany amerykański aktor Mark Ruffalo, który wcielał się m.in. w Hulka w uniwersum Marvela. „Tak. To nasz problem. To my trzymamy przywileje i władzę. Czas na odbycie trudnych rozmów” – napisał.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Banksy (@banksy) Cze 6, 2020 o 3:30 PDT

Zabójstwo Floyda i zamieszki w kilkudziesięciu miastach

Przypomnijmy, że 25 maja George Floyd został zatrzymany przez policję po tym, jak w sklepie spożywczym miał zapłacić fałszywym czekiem. Przy zatrzymaniu jeden z policjantów przygniatał jego szyję kolanem do ziemi. Po kilku minutach Floyd przestał się ruszać. Z nagrań przechodniów można usłyszeć jak mężczyzna mówi, że boli go szyja, nie może oddychać i nie zabijaj mnie. Niestety wkrótce zmarł.

Zabójstwo Floyd wywołało w USA masowe protesty w wielu miastach, w tym w Waszyngtonie. W trakcie ich trwania dochodzi do starć z policją i zamieszek. Zarówno ludzie protestujący, jak dziennikarze oraz media społecznościowe mówią o przesadnej agresji policji, szczególnie w stosunku do osób czarnoskórych.

CZYTAJ: Michael Jordan żegna Kobe’ego Bryanta we wzruszających słowach podczas uroczystości pogrzebowych

ZOBACZ: Philipp Plein upamiętnił Kobego Bryanta w kontrowersyjny sposób. Chciał zbić kapitał na śmierci legendy NBA?

ELLE MAN POLECA: Kobe Bryant – 7 faktów z życia legendy NBA, które musisz znać