Nike celebruje Nowy Chiński Rok (Rok Świni) 12 symbolami nawiązującymi do 12 dotychczasowych edycji butów Jordan i Converse wypuszczanych rokrocznie na rynek z okazji Chińskiego Nowego Roku. Tegoroczna kolekcja jest jednak wyjątkowa. Kolorowe motywy połączono bowiem w nich w tradycyjny chiński patchwork zwany Bai Jia Yi. Jako pierwszy na rynku pojawił się model Air Max 98 zaprojekowany właśnie z okazji Roku Świni. Za nim idą jednak kolejne.

Buty Nike z okazji Roku Świni

Nike Air Max 98 to najbardziej charakterystyczny model, który łączy w sobie symbolikę z wybranych wzorów butów z poprzednich lat. W projekcie buta zobaczymy m.in. opalizującą metkę nad tylną częścią buta (nawiązuje do Air Force 1 Low z 2012 roku - Roku Smoka) oraz karmazynowe, żółte i złote elementy nawiązujące do tradycyjnej emblematyki chińskiego cesarstwa.

Innym modelem, na który warto zwrócić uwagę są Nike Air Jordan 32, które swoim designem bezpośrednio nawiązują do pochodów ze smokami i widowiskowych pokazów sztucznych ogni, którymi Chińczycy w lutym powitają swój nowy rok – Rok Świni. Właśnie z tej okazji najnowsze airki nazwano „Chinese New Year”. Model ten ozdobiono m.in. fajerwerkami, wyszywanymi kwiatami, chińską harmonijką (wachlarzem) na pięcie oraz wyhaftowanym napisem 2018.

Nike Air Jordan 32 trafią do sprzedaży 9 lutego, mają kosztować ok. 200 dolarów. Będą dostępne w wybranych sklepach Jordan Brand oraz na stronie nike.com. Pozostałe modele powoli podbiją rynek już teraz, choć ich największego wysypu powinniśmy spodziewać się na początku lutego. To właśnie wtedy w Chinach i wszystkich światowych dzielnicach Chinatown rozpocznie się świętowanie Nowego Chińskiego Roku.

Chiński Nowy Rok 2019 - Rok Świni 

Chiński Nowy Rok 2019 wypada dokładnie we wtorek, 5 lutego 2019 roku. W czasie święta na stołach króluje zupa ryżowa, tzw. "laba" i noworoczne pierożki Jiaozi. Chiński Nowy Rok 2019 nazywany jest również Świętem Wiosny, które obchodzone jest od blisko 4 tysięcy lat. Przygotowania do Chińskiego Nowego Roku rozpoczynają się już pod koniec starego roku. W tym czasie cała rodzina przystępuje do porządków w domu, które mają na celu wygnanie złych duchów. Najważniejszym dniem w okresie świątecznym jest wigilia Nowego Roku. Obchody Nowego Roku kończy Święto Latarni. W tym dniu ulice przyozdabiane są lampionami o fantazyjnych kształtach. Odbywają się również barwne parady i tańce. Przysmakiem spożywanym w czasie święta są ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem. 

Zdjęcia sneakersów, które Nike wypuszcza na rynek z okazji Roku Świni 2019 znajdziecie w naszej GALERII--->