W tym roku po raz pierwszy w historii Nike nominacje ogłoszono za pośrednictwem mediów, co oczywiście spowodowane jest taką, a nie inną sytuacją pandemiczną w naszym kraju. Jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa zwykle lista była podawana podczas Warszawskich Targów Książki.

Nagroda Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W walce o nią mogą startować utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca otrzymuje nie tylko statuetkę, ale także 100 tys. zł. Zwycięzcami tej nagrody byli m.in. Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Czesław Miłosz, Mariusz Szczygieł, Dorota Masłowska czy Jerzy Pilch. W zeszłym roku jury nagrodziło „Nie ma” Szczygła.

Przypomnijmy, że laureat nagrody wyłaniany jest w trójetapowym konkursie, który trwa od maja do października. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, następnie wybór siedmiu finalistów i z tej grupy wyłaniany jest zwycięzca. Finalistów poznamy we wrześniu. Jeśli chodzi o sam wybór laureata Nike, to jury dokonuje go na posiedzeniu w dniu wręczenia nagrody, w pierwszą niedzielę października. Nike 2020 odbędzie się 4 października.

W tym roku w jury zasiadają: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki i Paweł Próchniak, który jest przewodniczącym. Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

W GALERII>>> możecie zobaczyć wszystkie nominowane tytuły do Nike 2020.

ZOBACZ: Najlepsze książki XXI wieku. „2666”, „Droga”, „Łaskawe” i inne [RANKING ELLE MAN]

CZYTAJ: Najlepsze książki o ludzkiej seksualności według Pauliny Klepacz [ELLE MAN BOOK CLUB]

ELLE MAN POLECA: Polscy nobliści w literaturze i zdobywcy nagrody Nike: co o nich wiesz? [QUIZ]