Prostota jest słowem kluczowym dla Christophe’a Copina i Nicole Bischofer z COS. Projektanci marki opierają się na czystych liniach, niemal minimalistycznych w swojej czystości, ale w ich koncepcyjnym podejściu nie ma nic podstawowego. Pełny kunsztu, wyrafinowania i przywiązania do najdrobniejszych szczegółów, styl tego duetu ma niemal architektoniczny charakter.

Potwierdzeniem tego jest najnowsza kapsułowa kolekcja marki, która zrodziła się z inspiracji legendarną szkołą projektowania i jej twórcami. Okazja była świetna, bo jak wiadomo Bauhaus w tym roku obchodzi swojego stulecie. Kolekcja składa się z 13 elementów – po sześć modeli ubrań dla mężczyzn i kobiet oraz jeden dodatek. Inspiracja Bauhausem nie powinna nikogo dziwić. W końcu zasady projektowania tej szkoły są widoczne we właściwie każdej kolekcji COS.

ZOBACZ TEŻ: Google świętuje 100. rocznicę założenia Bauhausu. Był to niezwykły ruch artystyczny

Kolekcja, która będzie dostępna na początku listopada w wybranych sklepach COS i na stronie internetowej, ma wyjątkowy aspekt. „Tym razem naprawdę chcieliśmy obejść formę i funkcję” – powiedział Copin. „Potrzebujesz płaszcza, który ochroni cię przed zimnem, ale być może nie potrzebujesz wszystkich dodatkowych szczegółów” – dodał. Rozbierając elementy, Copin i Bischofer osiągnęli bardzo czystą sylwetkę, a następnie zaczęli definiować tkaniny i detale.

W związku z tym proponują szary męski płaszcz wełniany, ale bez klapy oraz białą koszulę z popeliny tylko z konturami plastronu. „Koncentrowaliśmy się na sztuce zamknięcia. Nie znajdziesz żadnych dekoracji, która mogłaby odwrócić uwagę od funkcjonalności” – wyjaśnił Cobin. Ubrania są utrzymane w monochromatycznych odcieniach szarości i bieli w stylu pierwszych budynków Bauhaus w Dessau, co sprawia, że są jednocześnie surowe i neutralne. Z kolei kształty ubrań są wyraźnie skonstruowane, ale nie wydają się ciężkie ani sztywne.

„Design nie jest ani sprawą intelektualną, ani materialną, ale po prostu integralną częścią życia, niezbędną każdej osobie w cywilizowanym społeczeństwie” – podsumował Copin. Kolekcja COS zdaje się świetnym odzwierciedleniem tych słów.

ZOBACZ TEŻ: Swatch przedstawia kolekcję stworzoną z okazji 100-lecia Bauhausu. Co znajdziesz w linii Bau Swatch?