Z czego słyną niemieckie marki samochodów?

Niemieckie marki samochodów znane są przede wszystkim z trwałości i niezawodności. Opowieści o modelu W124, który nigdy się nie psuł i przez to prawie spowodował bankructwo firmy Mercedes, powtarzane są do dziś. Faktem jest, że niemiecka limuzyna potrafiła przejechać milion kilometrów bez większych kłopotów.

Ponadprzeciętna trwałość nie jest jedynym wyróżnikiem niemieckich aut. Kolejna cecha, o której nie można nie wspomnieć, to prestiż. Niemcy wyprodukowali wiele reprezentacyjnych limuzyn, podkreślających status majątkowy i społeczny. 

Z punktu widzenia kierowcy ważne są też pewne właściwości jezdne. Niemieckie auta cechują się sprężystym zawieszeniem. Nie są najbardziej komfortowe na rynku, zwłaszcza w porównaniu z samochodami francuskimi, ale w większości przypadków, prowadzą się jak po sznurku. 

Najlepsze niemieckie marki samochodów

Niemieckie marki samochodów to także zaawansowane technologie. Mercedes czyli najbardziej rozpoznawalna niemiecka marka, nieustannie wprowadza nowatorskie rozwiązania, które później powielane są przez pozostałych producentów. Mercedesy to pierwsze samochody na świecie ze sztywnymi przedziałami pasażerskimi, chronionymi strefami zgniotu, a także pierwsze europejskie auto z poduszką powietrzną i pierwszy samochód z ESP, a to tylko początek długiej listy dokonań Mercedesa.

BMW udowodniło pozostałym producentom, że nawet duża, komfortowa limuzyna może dawać radość z jazdy, którą kojarzyliśmy tylko z mniejszymi samochodami o sportowym zacięciu. Do dziś, modele bawarskiego producenta stawiane są za wzór w dziedzinie właściwości jezdnych.

Audi wprowadziło do samochodów osobowych napęd na cztery koła. Oczywiście, wcześniej dokonał tego brytyjski Jensen, ale nie ulega wątpliwości, że to właśnie producent z Ingolstadt spopularyzował to rozwiązanie. Obecnie, auta z logo czterech pierścieni należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie, a najlepszym tego przykładem jest fakt, że pierwszym seryjnym samochodem, który został przystosowany do jazdy autonomicznej 3 poziomu jest Audi A8.

Niemcy dokonali też sztuki, która nigdy nie udała się Włochom - stworzyli wybitnie sportowy samochód, mogący z łatwością pełnić funkcję "daily cara". Mowa rzecz jasna o Porsche. Model 911, przez cały czas zajmuje czołowe lokaty w rankingach niezawodności, nie tylko w kategorii aut sportowych. 

Niemieckie samochody osobowe

Niemieckie marki samochodów sygnują swoim logo wiele świetnych modeli do codziennej jazdy. W tym miejscu należy wskazać na Volkswagena Golfa - samochód, który właściwie zdefiniował klasę aut kompaktowych. Niewielki hatchback zadebiutował w 1974 roku i zachwycił klientów przemyślanym, niezwykle ergonomicznym wnętrzem i codzienną praktycznością. Do dziś, stawiany jest za wzór samochodu segmentu C.

Pójdźmy o krok dalej i przyjrzyjmy się nieco bliżej jednemu z najpopularniejszych przedstawicieli segmentu D. Volkswagen Passat, podobnie jak Golf, to w swojej klasie prawdziwa ikona, zwłaszcza w funkcjonalnym nadwoziu kombi i z silnikiem TDI pod maską. Dla wielu osób, nie tylko w Polsce, tak właśnie powinien wyglądać samochód rodzinny.

Niemieckie samochody sportowe

Niemieckie samochody sportowe? Większość producentów ma w swojej ofercie modele o wybitnych osiągach, ale mówiąc o markach o czysto sportowych korzeniach należy przede wszystkim wskazać na Porsche. Model 911 to już prawdziwa legenda, a kultowy producent miał i wciąż ma jeszcze wiele innych asów w rękawie. Wystarczy wymienić choćby tak wspaniałe modele, jak 928 i 718 Cayman.

Sportowe kompetencje Porsche najlepiej potwierdza model 911 GT2 RS (generacja 991), który na północnej pętli toru Nurburgring ustanowił niewiarygodny czas – 6 minut i 47,3 sekundy.

Niemieckie samochody luksusowe

Niemieckie marki samochodów to jednak przede wszystkim luksus i prestiż na najwyższym poziomie. Mówisz niemiecka limuzyna, myślisz Mercedes klasy S. Każdy fan niemieckiej motoryzacji, obok "S-ki" jednym tchem wymieni także BMW serii 7 i Audi A8. Oto wielka niemiecka trójca, która podbiła światowe rynki. Cała reszta, stara się po prostu nadążać za tymi samochodami.