Jak podają hiszpańskie media, Zafón od dwóch lat walczył z chorobą nowotworową. Pierwsze objawy raka jelita grubego pojawiły się u niego podczas podróży do Londynu na początku 2018 roku. Pisarz zdecydował, że leczeniu podda się w USA, gdzie mieszkał od 1993 roku.

Zafón zdobył wielką popularność za sprawą powieści „Cień wiatru”, która ukazała się w 2001 roku i została wydana w 40 krajach oraz przetłumaczona na ponad 30 języków. W Polsce opublikowano ją w 2005 roku. Była to pierwsza część tetralogii o Cmentarzu Zapomnianych Książek.

Hiszpan, z wykształcenia dziennikarz, zaczynał swoją karierę jako copywriter i scenarzysta. Znany był ze swojego krytycznego podejścia do świata literatury.  W wywiadach mówił, że jego ulubionymi pisarzami byli Dostojewski, Tołstoj i Dickens. Jego pierwsze książki były przeznaczone dla młodzieży, ale za sprawą „Cienia wiatru” zmienił swoją optykę.

Wspomniany wcześniej cykl Cmentarza Zapomnianych Książek tworzą powieści „Cień wiatru”, „Gra Anioła”, „Więzień Nieba” oraz „Labirynt duchów”. Choć łączą je osoby i wątki, to jednak można je czytać w dowolnej kolejności.

„Zawsze będziemy cię pamiętać, Carlos” – czytamy we wpisie na Facebooku. To samo mogą powiedzieć miliony czytelników z całego świata.