ELLE MAN – kultura na weekend:

FILMY NA WEEKEND

(Nie)znajomi

Grupa przyjaciół postanawia, że do końca kolacji wszystkie rozmowy telefoniczne mają być w trybie głośnomówiącym, a smsy  - odczytywane. Film w reżyserii Tadeusza Śliwa to polska przeróbka włoskiego hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. W obsadzie tego komediodramatu są m.in. Tomasz Kot, Maja Ostaszewska oraz Kasia Smutniak. Obraz póki co zebrał naprawdę niezłe recenzje od krytyków, co wyraźnie wskazuje, że nie mamy do czynienia z kolejną durną komedią. Raczej trzeba nastawić się na niezłą dawkę emocji i rozrywki.

Mowa ptaków”

„Mowa ptaków” ukazuje losy kilku postaci. Licealny nauczyciel historii Ludwik zostaje upokorzony przez nacjonalistycznych uczniów. W jego obronie staje polonista i niespełniony pisarz Marian. Zostaje on jednak zwolniony, bowiem przy próbie ratowania historyka, użył w samoobronie noża. Brat Mariana, Józef to ambitny kompozytor, który cierpi na trąd. Wątków jest jeszcze więcej, ale dzieło Żuławskiego trzeba obejrzeć ze względną niewiedzą o jego fabule. Dzięki temu widz niejednokrotnie będzie zaskoczony wydarzeniami na ekranie. To gęsty i gatunkowo pomieszany film, który zdradza zarówno styl Andrzeja Żuławskiego, jak i Xawerego. Na pewno nie pozostawia obojętnym.

Dom strachów”

Ten weekend to jak widać mocna dawka polskiego kina, ale fani zagranicznych produkcji też znajdą coś dla siebie. Do wyboru jest m.in. horror „Dom strachów”. Kiedy w Halloween grupa znajomych wybiera się do rozrywkowego domu strachów, nikt z nich nie spodziewa się, że niewinna zabawa zmieni się w makabryczny koszmar.

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”

Tytułowe słowa wypowiedziane przez marszałka Iona Antonescu w rumuńskiej Radzie Ministrów latem 1941 r., rozpoczęły czystki etniczne na froncie wschodnim. Fabuła filmu Radu Jude koncentruje się wokół młodej reżyserki teatralnej Mariany Marin, która próbuje przeprowadzić rekonstrukcję zdobycia Odessy w 1941 r. przez rumuńską armię, co doprowadziło do zamordowania tysięcy Żydów. Ambitna i dociekliwa twórczyni spotyka się jednak z ostracyzmem ze strony własnych aktorów, a także z naciskami ze strony lokalnego urzędnika Movili.

W cieniu księżyca” na Netflix (27 września)

Filadelfijski policjant podąża tropem nieuchwytnego seryjnego zabójcy, którego zbrodnie są powiązane z fazami Księżyca. W tym thrillerze występuje m.in. Michael C. Hall, czyli aktor doskonale wszystkim znany z roli Dextera Morgana.

Glass” na HBO GO (29 września)

Bruce Willis jako strażnik, który wykorzystuje nadprzyrodzone zdolności, aby dorwać człowieka o wielu osobowościach. W pozostałych rolach James McAvoy oraz Samuel L. Jackson. Film M. Nighta Shyamalana to sequel do hitowego thrillera „Split” z 2016 roku. „Glass” w nawet ciekawszy sposób rozwija tematykę poruszoną w poprzedniku – reżyser stara się egzaminować naszą fascynację superbohaterami, ukazując wynikające z tego reperkusje.

SERIALE NA WEEKEND

Uwięzione” – 4. sezon na Netflix

Oskarżona o przestępstwa podatkowe Macarena trafia do więzienia. Aby przetrwać, musi nauczyć się walczyć o swoje. W 4. sezonie w zakładzie Cruz del Norte pojawia się nowy dyrektor i nowa osadzona. Zulema odbudowuje relację z bliską osobą, a Sole otrzymuje szokującą wiadomość.

Skylines” na Netflix

Hiphopowy producent wplątuje się w mafijne porachunki, gdy do miasta wraca trudniący się gangsterką brat właściciela wytwórni muzycznej. Niemiecki miniserial może być całkiem niezłą opcją na weekendowy binge-watching.

Wybory Paytona Hobarta” na Netflix

Głównym bohaterem serialu jest Payton Hobart, uczeń liceum w Santa Barbara, który postanawia zostać przewodniczącym samorządu uczniowskiego i prezydentem Stanów Zjednoczonych. Rozpoczyna w szkole kampanię wyborczą. W rolach pojawiają się m.in. Gwyneth Paltrow oraz Jessica Lange.