Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych to prawdziwa rewolucja na rynku wyrobów tytoniowych. Według badań polskiego rynku sprzedaży wyrobów tytoniowych ponad 40 proc. regularnych palaczy sięgało po papierosy mentolowe, a co trzeci z nich kupował je regularnie. Odbiorcy wyrobów tytoniowych zostali zmuszeni do zmiany swoich nawyków i poszukania alternatyw. Wielu z nich zaczęło korzystać z produktów podgrzewających tytoń, e-papierosów lub cygar. 

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych to prawdziwa rewolucja na rynku wyrobów tytoniowych. Według badań polskiego rynku sprzedaży tych wyrobów, ponad 40 proc. regularnych palaczy sięgało po papierosy mentolowe, a co trzeci z nich kupował je regularnie. Ci, którym trudno było skończyć z nałogiem musieli zmienić swoje nawyki i znaleźć alternatywy. Wielu z nich zaczęło korzystać z np. e-papierosów.

E-papierosy - alternatywa dla dorosłych palaczy 

E-papierosy szturmem podbiły rynek wyrobów tytoniowych. Ich przewaga nad tradycyjnymi papierosami polega przede wszystkim na uzyskaniu uczucia zbliżonego do tego występującego przy paleniu klasycznych papierosów przy jednoczesnym radykalnym ograniczeniu wpływu szkodliwych substancji. Według tzw. skali obniżania ryzyka, opracowanej przez naukowców e-papierosy (np. wielokrotnie przebadany VYPE) są potencjalnie mniej szkodliwe od tzw. podgrzewaczy tytoniu (odpowiednio ok. 95 i 90 proc. mniej toksyczne od zwykłych papierosów). Nie występują w nich substancje smoliste obecne w dymie tytoniowym, więc ci, którzy z nich korzystają podkreślają  brak  nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego w trakcie wapowania.

Tytoń w saszetkach – nowa alternatywa

Jeszcze mniej szkodliwy od e-papierosów jest produkt, który właśnie pojawił się na polskim rynku, czyli EPOK, tytoń do żucia dostępny w specjalnie zaprojektowanych saszetkach. Idea żucia tytoniu nie jest niczym nowym. W Stanach Zjednoczonych jest ona bardzo rozpowszechniona w przeciwieństwie do Europy. Co ciekawe tytoń do żucia był przez lata bardzo popularny wśród zawodowych graczy baseballu, którzy cenili sobie możliwość korzystania z tego produktu w czasie rozgrywek. Innym sławnym „ambasadorem" tytoniu do żucia był hollywoodzki amant Humphrey Bogart, który na planie „Sokoła Maltańskiego" nosił torebkę z tytoniem, mającą dodawać mu męskości. 

EPOK to produkt, który ma czerpać z dobrych tradycji żucia tytoniu przy jednoczesnym wykorzystaniu nowych technologii. Nie zawiera on substancji smolistych, a specjalny gatunek tytoniu nie powoduje barwienia ust i zębów. Dodatkową przewagą EPOK nad klasycznymi papierosami jest fakt, że nie generują one drażniącego dymu i zapachu, więc można z nich korzystać bez ograniczeń w takich miejscach jak restauracja, kino czy imprezy w zamkniętych pomieszczeniach. 

Naukowcy podkreślają, że produkty takie jak tytoń do żucia czy urządzenia podgrzewające tytoń mogą być potencjalnie mniej szkodliwą  alternatywą dla osób, które mają trudności z odstawieniem nikotyny. Ich negatywny wpływ na zdrowie jest zdecydowanie ograniczony, a zbliżone do klasycznego palenia odczucia ułatwiają utrzymanie dobrego samopoczucia.