Wielkie zmiany! Unia Europejska wprowadziła nowe prawo dotyczące znanych platform streamingowych typu Netflix, Showmax, HBO GO, Spotify, Deezer czy Tidal. Od 1 kwietnia 2018 nie będą już obowiązywały bariery transgraniczne, UE będzie traktowana jako Digital Single Market. Co to oznacza? Polscy użytkownicy, którzy wykupili abonament w serwisach VoD będą mogli teraz na takich samych warunkach korzystać z ich ofert w trakcie pobytu w jednym z państw należącym do Unii Europejskiej. Przepisy odnoszą się jedynie do płatnych usług tego typu i będą dostępne dla osób przebywających krótko poza granicami kraju np. na wakacjach lub w delegacji. W nowym rozporządzeniu pojawił się taki zapis:

"Dostawca usługi online w zakresie treści świadczonej za odpłatnością w formie pieniężnej umożliwia abonentowi, który jest czasowo obecny w danym państwie członkowskim, dostęp do usługi online w zakresie treści i korzystanie z niej w taki sam sposób, jak w państwie członkowskim zamieszkania, w tym zapewniając dostęp do tych samych treści, w tym samym zakresie i na tej samej liczbie urządzeń oraz dla tej samej liczby użytkowników i z tym samym zakresem funkcjonalności".

Jak dowiedziały się serwisy internetowe zajmujące się tematyką mediów i technologii, Netflix, Showmax, czy ipla są już gotowe na te zmiany.