Netflix jest znany ze swoich działań na rzecz inkluzywności i szeroko pojętego wyrównywania szans. Takie działanie ma oczywiście swoich zwolenników i przeciwników i zapewne równie polaryzujące będą kroki, jakie popularny serwis streamingowy podjął w związku z tegorocznym Dniem Kobiet.

Kobieca sekcja na Netfliksie

Z okazji 8 marca w serwisie pojawiła się sekcja „Międzynarodowy Dzień Kobiet”. Znalazły się w niej filmy i seriale (zarówno produkcji własnej, jak i te dostępne w ramach wykupionej licencji), które łączy wspólny mianownik w postaci faktu, że są historiami stworzonymi przez kobiety. Nie zabrakło wśród nich tytułów o dobrze ugruntowanej pozycji, takich jak choćby „Gambit królowej” czy „Orange is the new black”. Wśród nich znalazł się także film „Erotica 2022”, stworzony wspólnie przez polskie reżyserki na podstawie twórczości polskich pisarek. Niebawem rodzimych produkcji ma być w serwisie jeszcze więcej.

Już wkrótce premiera nowego polskiego serialu „Sexify”, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć cudowną kobiecą obsadę. Mamy nadzieję, że będzie to dla nich początek wspaniałej kariery. Polskie talenty coraz częściej dostrzegane są przez zagranicznych twórców - przykładem może być Joanna Kulig, która zagrała we francusko-amerykańskiej produkcji „The Eddy”. Kobiety z całego świata mają ogromną siłę i potencjał, a my w Netflix chcemy im dać przestrzeń do kreatywnego rozwoju.

– powiedziała Anna Nagler, która w Netflksie odpowiada za lokalne seriale oryginalne w naszym regionie.

5 milionów dolarów na kobiece produkcje

Na utworzeniu sekcji dla stworzonych przez kobiety filmów i seriali inicjatywa serwisu się nie kończy. Netflix poinformował bowiem, że część niedawno powstałego Funduszu na rzecz Równości Twórczej zostanie przeznaczonych na „wsparcie i rozwój nowego pokolenia kobiet branży filmowej.”

Trafią one do budżetu programów, których celem jest odkrywanie i szkolenie młodych utalentowanych kobiet z całego świata, by następnie pomóc im w zdobyciu wartościowej pracy. Netflix planuje wspierać inicjatywy, które pomogą rozwijać kompetencje kobiet w branży filmowej, takie jak warsztaty dla początkujących scenarzystek czy producentek, podczas których nauczą się realizować swoje śmiałe twórcze wizje, czy zobaczą jak wygląda procesu produkcji oraz zdobędą bezcenne doświadczenie bezpośrednio na planie.

– czytamy w oświadczeniu prasowym.