Większość z nas pracuje 40 godzin tygodniowo. Jednak w innych krajach, jak chociażby Korei Południowej, powszechną praktyką jest pracowanie znacznie dłużej. Właśnie dlatego po raz pierwszy przeprowadzono badanie mające ocenić związek między intensywną pracą a wypadaniem włosów. 

Naukowcy z Sungkyunkwan University School of Medicine w Korei Południowej przebadali ponad 13 000 mężczyzn w wieku od 20 do 59 lat w latach 2013–2017. Podzielili ich na trzy grupy w oparciu o przepracowane godziny, a następnie zgromadzili dane. Wzięto również pod uwagę inne czynniki, takie jak stan cywilny, dochód czy palenie papierosów. Jedna grupa została zidentyfikowana jako „normalna” (40 godzinny tydzień pracy), druga jako „długa” (do 52 godzin), a trzecia „jeszcze dłuższa” (więcej niż 52 godziny).

ZOBACZ TEŻ: Zatrważające wyniki badania. W męskiej brodzie jest więcej zarazków niż w psiej sierści!

Odkryto, że mężczyźni w wieku po 20 i 30 parę lat, którzy pracowali co najmniej 52 godziny tygodniowo, łysieli szybciej niż ci z bardziej regularnymi godzinami pracy. Przypadki łysienia wzrosły o dwa proc. w grupie „normalnej”, trzy proc. w grupie „długiej” i prawie cztery procent w kategorii „jeszcze dłuższej”.

„Wyniki tego badania pokazują, że długie godziny pracy są istotnie związane ze zwiększonym rozwojem łysienia u mężczyzn” – powiedział główny autor badania, Kyung-Hun Son. „Ograniczenie godzin pracy w celu zapobiegania rozwojowi łysienia może być bardziej konieczne w przypadku młodszych pracowników, u których już w wieku 20 lat i 30 lat zaczynają pojawiać się objawy wypadania włosów” – dodał.

Badania, które zostały opublikowane w Annals of Occupational and Environmental Medicine, nie obejmowały kobiet. „Wiele badań ujawniło już mechanizm rozwoju łysienia wywołany przez stres. W eksperymentach na myszach stres był istotnie związany z hamowaniem wzrostu włosów, indukcją cyklu katagenu i uszkodzeniem mieszków włosowych. Inne badania sugerują również, że stres może wpływać na obrażenia i stany zapalne mieszków włosowych, śmierć komórek i hamować wzrost włosów. Na podstawie tych wcześniejszych badań możemy ostrożnie założyć, że związek między długimi godzinami pracy a rozwojem łysienia może pośredniczyć w stresie związanym z pracą” – oznajmił Son.

Zatem wszystkie osoby, które pracują więcej niż 52 godziny powinny częściej brać sobie wolne albo zmienić pracę. Włosy są ważniejsze.