Ludzie urodzeni w wyższej klasie społecznej są bardziej pewni siebie i mają „przesadną wiarę”, że potrafią lepiej wykonywać pewne zadania niż inni. Tak wykazało nowe badanie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Journal of Personality and Social Psychology. Według głównego autora badania, odkrycie to pomaga wyjaśnić powszechnie błędne przekonanie o tym, że każdy uważa się za lepszego od przeciętnej osoby.

„Nasze wyniki sugerują, że tego typu myślenie może być bardziej rozpowszechnione wśród klas średnich i wyższych” – napisał w komunikacie prasowym Peter Belmi, profesor z University of Virginia i główny autor badania.

Iluzja kompetencji

Badanie obejmowało serię eksperymentów dotyczących związku między klasą społeczną a nadmierną pewnością siebie. W jednym eksperymencie naukowcy przyjrzeli się 150 tys. właścicieli małych firm w Meksyku, którzy ubiegali się o pożyczki, zdobywając informacje o ich dochodach, poziomie wykształcenia i postrzeganej pozycji w społeczeństwie. Aplikanci zostali poproszeni o dokonanie oceny psychologicznej – w tym gry pamięciowej z kartami – w celu określenia ich zdolności kredytowej.

CZYTAJ TEŻ: Zatrważające wyniki badania. W męskiej brodzie jest więcej zarazków niż w psiej sierści!

Po tym zadaniu aplikanci zostali poproszeni o ocenę w skali od 1 do 100, jak swoim zdaniem wypadli w porównaniu z innymi. Naukowcy odkryli, że osoby z wyższym wykształceniem, większymi dochodami i wyższą postrzegalnością klasową żywiły „przesadne przekonanie, że osiągną lepsze wyniki niż ci, którzy należą do niższych klas”.

Wśród innych eksperymentów był test związany z ciekawostkami oraz nagrywana symulacja rozmowy o pracę. Ponad 900 sędziów obejrzało filmy i oceniło, jak wypadł każdy z kandydatów. Sędziowie uznali, że zbyt pewni siebie ludzie z wyższych sfer wyglądali na bardziej kompetentnych.

„Osoby ze stosunkowo wysokiej klasy społecznej były zbyt pewne siebie, co z kolei wiązało się z postrzeganiem ich jako bardziej kompetentnych i ostatecznie z większymi szansami na zdobycie pracy, chociaż średnio nie były lepsze w teście ciekawostek niż ich odpowiednicy z niższej klasy” – napisał Belmi.

Kwestia wychowania

Ta różnica może sprowadzać się do tego, jak ludzie w różnych klasach społecznych są wychowywani. „W klasie średniej wpaja się ludziom, aby odróżniali się od innych, wyrażali to, co myślą i czują, przedstawiali swoje pomysły i opinie w pewny sposób, nawet jeśli brakuje im dokładnej wiedzy” – stwierdził naukowiec. Z drugiej strony, Belmi twierdzi, że ludzie z klasy robotniczej są nie tylko nauczani pokory, ale muszą też znać swoje miejsce w hierarchii społecznej.

Zachęcanie do indywidualizmu i pewności siebie może prowadzić do większego sukcesu dla osób z wyższej klasy. Belmi dodaje: „Nasze badania sugerują, że klasa społeczna kształtuje postawy, które ludzie mają o swoich zdolnościach, a to z kolei jest ważną implikacją dla zachowania hierarchii klas z pokolenia na pokolenie”. Tym samym ci, którzy urodzili się w wyższych klasach społecznych, prawdopodobnie w nich pozostaną.

Teraz mamy przynajmniej naukowe potwierdzenie, że zamożni ludzie mają wypaczone postrzeganie siebie. Tutaj pasuje tylko jedna sentencja – kto bogatemu zabroni?

CZYTAJ TEŻ: Jak być szczęśliwym? Oto 5 prostych sposobów, które mogą nas to tego przybliżyć