Nalewka rabarbarowa może pochwalić się lekko kwaskowatym, ale słodkim smakiem. Gdyby zestawić ją z nalewką cytrynową lub z pigwy, to wygrywa z nimi swoją subtelnością. W zderzeniu z chociażby nalewką z czarnego bzu wypada jako bardziej wyrazista. Jest to trunek dość uniwersalny, bowiem z jednej strony potrafi orzeźwić (wspomniana kwaskowatość), a z drugiej za sprawą swojej słodkości idealnie pasuje do deserów. Dlatego też powinien być tak samo popularny jak wiśniówka czy malinówka.

Nalewka z rabarbaru: przepis

Przepis na zrobienie 1 l rabarbarówki nie jest jakoś szczególnie skomplikowany. Potrzebujesz ½ kg rabarbaru, ½ litra wódki lub spirytusu, ¼ szklanki cukru. Jest to podstawowy przepis, który można zmieniać wedle własnej woli ((można np. zastosować takie proporcje – 1 kg rabarbaru, 500 ml wody, 300 ml spirytusu i 400 g cukru). Są tacy, co dodają do nalewki laskę cynamonu, soku z cytryny (½) lub wanilii. Trzeci pomysł sprawia, że trunek ma delikatniejszy smak.

Pierwsze co musisz zrobić, to umyć łodygi rabarbaru i pokroić je na małe kawałki. Nie obieraj go. Przełóż łodygi do dużego słoika i zasyp cukrem. Słoik postaw na 24 godziny w słonecznym miejscu. Co jakiś czas potrząsaj słoikiem aż rabarbar puści sok. Wlej do słoika alkohol, zakręć szczelnie i odstaw na 1 miesiąc w ciemne miejsce. Co kilka dni powinieneś potrząsać słoikiem.

Po miesiącu odcedź na sitku rabarbar i przelej nalewkę do butelki. Możesz dodać do smaku np. wspomniany wyżej sok z cytryny, cynamon lub wanilię. Jeśli akurat nalewka wydaje ci się za mało słodka, a za bardzo kwaskowata, to możesz dodać syrop cukrowy. A jeśli jest za mocna, to dolanie wody powinno pomóc.

Pamiętaj o tym, że nalewkę z rabarbaru należy przechowywać w ciemnym miejscu. Można ją pić od razu po zlaniu do butelki, ale warto odczekać, bowiem im jest starsza, tym lepsza. Nalewkę możesz podać w temperaturze pokojowej w małych 50 ml kieliszkach na wysokich nóżkach. Wypełnia się nie więcej niż do 2/3 wysokości. 

Nalewka z rabarbaru z miodem

Warto wiedzieć, że w przypadku rabarbarówki możemy kombinować z przepisem, dzięki czemu da się uzyskać inne ciekawe smaki. Jednym z takich pomysłów jest nalewka z rabarbaru z miodem. Przygotowujesz ją w ten sam sposób jak powyższy trunek, ale w tym przypadku zastępujesz cukier miodem, którym zalewasz łodygi. Akurat ta wersja nalewki powinna dłużej leżakować, więc po przecedzeniu nalewki pozostaw ją na 6 tygodni w ciemnym miejscu.

Nalewka z rabarbaru z truskawkami

Innym świetnym pomysłem, jakże letnim w charakterze, jest nalewka z rabarbaru i truskawek. Aby stworzyć ją, potrzebujesz 850 g truskawek, 650 g rabarbaru, 0,5 l spirytusu lub wódki, 300 g cukru oraz 750-800 ml wody. Zasada jest taka sama jak powyżej – kroisz rabarbar na kawałki, razem z truskawkami (większe przekrój na pół) i wkładasz do słoja. Następnie dosypujesz cukier i zostawiasz w słonecznym miejscu na 1 dzień aż do puszczenia soku. Tu również wstrząsasz słojem.

Po 24 godzinach dolewasz alkohol i wodę. Słój zostawiasz na 2 miesiące (przez pierwsze dni potrząsaj słojem, żeby cukier mógł się rozpuścić), a po tym czasie przelewasz przez gęste sito, żeby pozbyć się owoców. Nalewkę przelewasz oczywiście do butelki. Tutaj okres leżakowania jest dłuższy – możesz to robić nawet do pół roku, ale już po 3 miesiącach można zacząć spożywać. Będziesz bardzo zadowolony z efektu końcowego.

ELLE MAN POLECA: Wiśniówka: jaka powinna być? Najlepsza nalewka z wiśni na alkoholu [PRZEPISY]

ZOBACZ: Proste, kolorowe i domowe drinki z wódką czystą i smakową [PRZEPISY]

CZYTAJ: Piwo, wino, wódka, whisky: ile mają kalorii? Które alkohole są najbardziej kaloryczne?