Nalewka z malin to jeden z najładniej wyglądających napojów alkoholowych. Jej rubinowy kolor sprawia, że aż chce się po nią sięgnąć i napić. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego warto ją zrobić. Malinówka cieszy się zasłużoną popularnością także za sprawą swojego słodkiego, łagodnego smaku i właściwości rozgrzewających. Sok tych owoców znany jest z tego, że pomaga przy przeziębieniach i grypie. W nalewce ich efekt jest tylko potęgowany, bowiem nie są poddawane żadnej obróbce i można do nich dodawać miód lub sok z cytryny.

Za sprawą sporej ilości kwasów organicznych, nalewka z malin wzmaga pocenie się, co jest niewątpliwie pomocne przy gorączce. Stąd w czasie przeziębiania lub grypy warto ją pić w niedużych ilościach, dolewając łyżeczkę lub dwie do herbaty przed snem. Co więcej, trunek dobrze radzi sobie także z problemami żołądkowymi z racji swoich możliwości bakteriobójczych. Może okazać się skutecznym rozwiązaniem na biegunkę.

Nalewka z malin – jak zrobić? Przepis

Malinówka może być przygotowana na samym spirytusie albo na mieszance spirytusu z wódką. Warto zwrócić uwagę na owoce – im lepsze i bardziej dojrzałe będą, tym przyjemniejszy smak napój będzie miał. Będzie też posiadał wyrazistszy kolor. Żeby zrobić malinówkę potrzebujesz 1 kg świeżych malin, 1 l wódki oraz 400 g cukru. Jeśli chcesz pomieszać alkohole, to wówczas proporcje są 0,5 l spirytusu i 0,5 l wódki.

Na początek delikatnie wypłucz maliny. Do przetworów nie nadają się owoce uszkodzone ani takie, które zaczynają tracić świeżość. Nawet niewinnie wyglądająca zmiana może popsuć smak całej nalewki. Gdy już uporasz się z tym zadaniem, to wrzuć maliny do dużego słoja, zasyp je cukrem i zalej litrem wódki. Owoce powinny być w całości przykryte alkoholem.

Następnie odstaw słój na 6-7 tygodni w ciemne miejsce. Musisz co kilka dni w przeciągu tego okresu wstrząsnąć słojem. Gdy już minie ten czas, to pozostaje ci przecedzić nalewkę przez gazę i przelać ją do mniejszych butelek. Malinówka jest już gotowa do spożycia, ale możesz ją odstawić na kolejne tygodnie, co nada jej jeszcze ładniejszy kolor.

Jest jeszcze jedna wariacja tego przepisu. Po włożeniu malin do słoja i zasypaniu cukrem nie trzeba od razu wlewać alkoholu. Można odstawić słój w ciemne miejsce na 5-6 dni, codziennie obracając go na różne strony. Gdy maliny zaczną puszczać sok dolewa się alkohol. Potem odstawia się na 6-7 tygodni w ciemne miejsce.

Nalewka z malin z miodem – jak zrobić? Przepis

Wspomnieliśmy wyżej, że nalewkę z malin można też pić z dodatkiem miodu. To połączenie, które ma spore właściwości zdrowotne. Potrzebujesz 2 kg malin, 0,5 l spirytusu, 0,5 l wódki i 0,5 l miodu. Dokładnie wypłucz maliny. Następnie układaj je warstwami w dużym słoju – na zasadzie jedna warstwa malin, jedna warstwa miodu. Gdy owoce puszczą sok, schowaj słój w ciemne miejsce i zalej je spirytusem. Odstaw na dwa tygodnie. Po tym czasie dolewasz wódkę i odstawiasz słój na trzy lub cztery tygodnie. Gdy minie ten czas przefiltruj nalewkę z malin przez gazę i przelej do butelek. Schowaj w ciemne miejsce na trzy miesiące. Efekt końcowy na pewno przypadnie ci do gustu.