Nalewka z czarnej porzeczki bywa nazywana także Smorodinówką. To trunek, który jest nie tylko aromatyczny i naprawdę smaczny, ale także posiadający sporo właściwości zdrowotnych za sprawą znajdujących się w nim owoców. Czarna porzeczka wykazuje bowiem parametry przeciwdrobnoustrojowe, pomagające w ochronie przed bakteriami i wirusami. Jest bardzo bogata w witaminę C – pod tym kątem spokojnie wygrywa z owocami cytrusowymi. Tym samym spożywanie jej wzmacnia odporność i skraca czas trwania infekcji dróg oddechowych i chroni przed zapaleniem płuc oraz biegunką.

Posiada także dużo flawonoidów, które hamują powstawanie toksycznych związków w naszym organizmie. Obniża też poziom cholesterolu we krwi i hamuje rozwój miażdżycy. Jakby tego było mało, ma wpływ na nasz wzrok, bowiem jest źródłem witaminy A i może zapobiegać jaskrze.

To może jeszcze dodajmy, że czarne porzeczki zawierają dużą różnorodność antocyjanów, które mają wiele właściwości prozdrowotnych. Mogą odgrywać rolę w profilaktyce raka, zdrowiu serca, otyłości, a nawet cukrzycy. Działają one jako przeciwutleniacze, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki, zapobiegające uszkodzeniu komórek. To wszystko sprawia, że przygotowanie trunku z takich owoców daje nam wiele korzyści. Jak to zrobić? Nie jest to szczególnie skomplikowane.

Czarna porzeczka – jak zrobić?

Potrzebujesz następujących składników: 1 kg czarnych porzeczek, 1 l spirytusu, 0,5 kg cukru i 0,5 l wody. Oczywiście te proporcje mogą ulec zmianie – to już kwestia własnych upodobań, ale pozostańmy przy takich. Całą zabawę musisz zacząć od owoców. Owoce rzecz jasna muszą być świeże i dojrzałe. Właściwie z nimi jest najwięcej pracy. Jak już takie zdobędziesz, to musisz je obrać, dokładnie opłukać i oczyścić. Wszelkie uszkodzone lub w jakiś sposób nadpsute odrzucasz.

Następnym krokiem jest przygotowanie 70 proc. spirytusu z 96 proc. Robisz to w schłodzonej i filtrowanej wodzie w następujących proporcjach: 200 ml wody na 500 ml spirytusu. Oczyszczone owoce włóż do słoja i zalej przygotowanym wcześniej alkoholem. Szczelnie zamknij słój i pozostaw w ciemnym miejscu na około 6 tygodni.

Gdy minie ten czas przygotuj syrop z cukru i wody. W tym samym czasie zlej płyn ze słoja do butelek. Gdy syrop ostygnie, dolej go do butelek. Ostatnim krokiem jest pozostawienie nalewki z czarnej porzeczki w ciemnym i chłodnym miejscu. Piwnica zdaje się być najlepszym do tego miejscem. Ile ma leżakować? Za minimum podaje się pół roku. 

Nalewka z czarnej porzeczki: na wódce

Nalewka z czarnej porzeczki ma różne wersje, ale szczególnie warto przytoczyć tę na wódce. Potrzebujesz 1 kg czarnej porzeczki, 0,5 l wódki, 0,5 l spirytusu, 1 szklanki cukru, 2 łyżek miodu i laski wanilii. Tutaj samo przygotowanie jest nieco inne. Po zajęciu się owocami wkładasz je do słoja, zalewasz wódką i spirytusem. Odstawiasz w ciemne miejsce na około miesiąc. Co kilka dni musisz wstrząsać i przekręcać słojem

Po miesiącu oddzielasz owoce od nalewy, przelewając płyn przez sito do innego naczynia. Owoce przysypujesz cukrem i dodajesz do nich miodu. Musisz wymieszać całość i odstawić na tydzień (ponownie w tym czasie mieszając owoce). Po tygodniu ponownie zalewasz owoce alkoholem. W tym momencie możesz dodać wanilię. Całość znowu mieszasz i odstawiasz na kolejne 7 dni. Po tym czasie możesz już przelać nalewkę do butelek, które umieścisz w ciemnym miejscu na pół roku. Walory smakowe gwarantowane.

ELLE MAN POLECA: Wiśniówka: jaka powinna być? Najlepsza nalewka z wiśni na alkoholu [PRZEPISY]

ZOBACZ: Nalewka z rabarbaru: jak ją przygotować? Z czym pić? Jak podawać? [PRZEPISY]

CZYTAJ: Nalewka z malin: jak zrobić? Jaka powinna być? [PRZEPISY]