Aronia to krzew, który ma ciemne, małe owoce, przypominające z wyglądu porzeczki. Mają one cierpki, gorzki smak, więc nie spożywa się ich na surowo. Jednak po przetworzeniu posiadają całą masę zastosowań. Można z nich robić dżemy, powidła, soki czy galaretki. Największą wartością aronii jest bogactwo witamin – zawierają witaminy B1,B2,B6, B9, C, A, E, P, K. Znajdują się w nich także spore ilość fenolokwasów, pektynów, antocyjanów czy soli mineralnych jak wapń, fosfor, magnez, potas, żelazo czy jod.

Inną wielką zaletą owoców aronii jest zawartość bioflawonoidów. Odpowiadają one za antygrzybiczne i antybakteryjne działanie owoców. Spożywanie aronii obniża także ciśnienie krwi, wzmacnia odporność i hamuje odkładanie się cholesterolu. Co więcej, aronia bardzo dobrze wpływa na stan oczu, poprawiając ukrwienie siatkówki i nie dopuszczając do degradacji plami żółtej. Uznaje się ją nawet za jeden z najlepszych specyfików o działaniu przeciwnowotworowym. Aronia sprawdza się nie tylko w postaci soku, ale także jako nalewka. Ba, można powiedzieć, że wśród nalewek daje najwięcej korzyści zdrowotnych.

Nalewka z aronii – jak zrobić? Przepis

Jak w przypadku wcześniej opisywanych nalewek, przepis na trunek z aronii nie jest szczególnie skomplikowany. Potrzebujesz na sam początek 1 kg owoców aronii, 1 l wódki oraz 0,5 kg cukru. Oczywiście proporcje składników można stosować różne – są wersje, gdzie nalewkę przygotowuje się z 1,5 kg aronii, 0,5 l spirytusu, 0,5 l wody, 0,5 cukru albo z 500 g aronii, 100 liści aronii, 0,5 l spirytusu, 1 l wody, 0,5 kg cukru. Jednak na początek najlepiej skupić się na wersji z wódką, później można już kombinować po swojemu.

Zatem zaczynasz od tego, że myjesz owoce i usuwasz szypułki. Następnie wkładasz do dużego słoja i zalewasz wódką do wysokości ok. 2-3 cm nad owocami. Zasypujesz cukrem, zakręcasz słoik i odstawiasz w ciemne miejsce na dwa lub trzy miesiące. Co kilka dni wstrząsasz słoikiem, by cukier mógł się dobrze rozpuścić. Na końcu przecedzasz nalewkę, zlewasz do butelki i możesz się cieszyć jej smakiem i właściwościami prozdrowotnymi.

Nalewka z aronii z goździkami – przepis

Oczywiście nalewka ma swoje wariacje z dodatkowymi składnikami, które mają swój wpływ na smak. Jedną z takich wersji jest ta z goździkami. Potrzebujesz 1 kg owoców aronii, 1 l wódki, 0,75 cukru, 2 lasek wanilii oraz 5 goździków. Zasady przygotowania są trochę inne niż w powyższym przypadku. Umyte owoce wkładasz do słoja wraz z przeciętymi na pół laskami wanilii i goździkami. Zasypujesz cukrem i odstawiasz na słoneczny parapet na dwa dni. Po tym czasie wlewasz wódkę i odstawiasz na parapet na 2 tygodnie. Następnie przecedzasz, przelewasz do butelek i odstawiasz w ciemne i chłodne miejsce na pół roku.

Warto dodać w tym miejscu, że można przygotować nalewkę z aronii z goździkami z dodatkiem rumu. Z przepisu usuwamy laski wanilii. Potrzebujesz 1,5 kg owoców aronii, 0,5 l rumy, 0,5 l wódki, 0,5 kg cukru i kilku goździków. Wrzucasz do słoja owoce, cukier i goździki, nakrywasz czystą ściereczką i odstawiasz na 2-3 dni w ciemne miejsce. Następnie dolewasz alkohol, mieszasz i odstawiasz na 2 miesiące w ciemne miejsce. Potem pozostaje ci już przecedzić nalewkę przez gazę i rozlać do butelek. 

ELLE MAN POLECA: Wiśniówka: jaka powinna być? Najlepsza nalewka z wiśni na alkoholu [PRZEPISY]

ZOBACZ: Nalewka z rabarbaru: jak ją przygotować? Z czym pić? Jak podawać? [PRZEPISY]

CZYTAJ: Nalewka z malin: jak zrobić? Jaka powinna być? [PRZEPISY]