Budynki, które podpadają pod dowolną kategorię z rodzaju „naj…” zawsze są interesujące. W ostatnim czasie w tym kontekście mówi się zazwyczaj o budynkach nowych – albo jest to efekt warunków, do których muszą dopasować się architekci (na przykład bardzo niewielka działka), albo sposób owych architektów na wyróżnienie się. W tym przypadku mamy do czynienia z przypadkiem nieco innym, bo londyńska kamienica ma już swoje lata.

Najwęższy dom w Londynie

Kamienica w Shepherd’s Bush jest co prawda najwęższą w Londynie, ale jednocześnie nie oznacza to, że mówimy o nieruchomości całkowicie pozbawionej walorów praktycznych. Dom ma powierzchnię niemal 100 metrów kwadratowych, na którą składają się pomieszczenia na aż pięciu kondygnacjach. Dodatkowo nowy właściciel będzie mógł cieszyć się tarasem. Przedstawiciele firmy, która odpowiada za sprzedaż nieruchomości twierdzą, że dom jest zdecydowanie wygodniejszy, niż wygląda na pierwszy rzut oka – przede wszystkim dlatego, że pomimo swojej niewielkiej szerokości jest dość długi (około 7 metrów). Sprzedający twierdzą, że dzięki temu w środku „można poczuć się jak na luksusowym jachcie”. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 950 tysięcy funtów, czyli około 5 milionów złotych. Sporo? Z pewnością, ale wyjątkowość samej kamienicy, jak i jej umiejscowienie (nieopodal słynnego Notting Hill) z pewnością przemawiają na jej korzyść.

Gdzie jest najwęższy dom na świecie?

Londyńska kamienica pomimo swoich nietypowych rozmiarów nie jest jednak najwęższym domem na świecie. To miano należy się tak zwanemu Domowi Kereta, który znajduje się w Warszawie w pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej. To nie tyle dom, co instalacja artystyczna – za jej powstanie odpowiada architekt Jakub Szczęsny. Formalnie jednak nie jest mieszkaniem ze względu na przepisy prawa budowlanego – nie można się w nim zameldować.