Pierwszym jest zmiana sposobu obliczania emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Nowy protokół, w skrócie określany jako WLTP, wykastrował oferty producentów z wielu znanych silników i zmusił producentów aut do gruntownego przejrzenia swoich półek magazynowych oraz konstruowania nowych jednostek napędowych, spełniających wyśrubowane normy.

Drugim, związanym nieco z pierwszym, jest masowe wycofywanie się z produkcji silników wysokoprężnych. Tu głównie chodzi o zaawansowanie techniczne jednostek benzynowych, ich kulturę pracy oraz gwałtowne polepszenie dynamiki, spowodowane powszechnym zastosowaniem doładowania. Nie bez znaczenia jest także moda, która kreuje wygląd rynku motoryzacyjnego na świecie.

Trzecim powodem jest poszukiwanie alternatywnych źródeł napędu i już dziś widać, że nie uciekniemy od silników elektrycznych. Producenci rozwijają technologie hybrydowe, a w dobrym tonie jest mieć przynajmniej jeden model napędzany w 100% silnikiem elektrycznym.

Czwartym powodem jest kolejny wysyp modeli typu SUV i Crossover i to praktycznie w każdej wielkości i klasie. Klienci po prostu chcą jeździć takimi samochodami, a producenci robią wszystko, by wybrali właśnie ich produkt.

Nie zdziwi Was więc pewnie fakt, że wśród najważniejszych nowości minionego roku znajdują się samochody elektryczne i SUV-y. Jakie modele i marki znalazły się na naszej liście najważniejszych premier motoryzacyjnych 2018 roku? Zobaczcie na kolejnych stronach: