W ciągu ostatnich lat zarost zmienił się z rzeczy pozwalającej oszczędzać pieniądze i czas (nie każdy jest fanem codziennego golenia się) w coś, co wyraża konkretny styl mężczyzny. Broda może zmienić kształt twarzy, a co za tym idzie, całkowicie przekształcić to, jak wygląda facet w jeansach, T-shircie lub garniturze. Kilka wąsów tu i ówdzie może sprawić, że chłopięca twarz będzie wyglądała na starszą. Zarost odwraca także uwagę od przerzedzonych włosów na naszej głowie lub ukrywa rzeczy, których nie chcemy pokazywać.

To co odróżnia dzisiejszą popularność brody od ostatniego razu, gdy była modna (w latach 70.), to nie tylko różnorodność stylów, z którymi mężczyźni mogą eksperymentować i liczba dostępnych produktów do pielęgnacji twarzy, ale także stosunek kobiet do nich. Ostatnia ankieta YouGov pokazała, że jedynie jedna trzecia młodych kobiet woli mężczyzn bez jakiegokolwiek zarostu.

Brodzie pomógł również fakt, że tak wielu celebrytów nie chodzi dziś gładko ogolona. Spróbujcie wyobrazić sobie Drake'a, Idrisa Elbę lub Davida Beckhama bez zarostu. Nie da się? To właśnie dowód na to, jak mocno broda jest osadzona w świadomości publicznej.

Jedyne pytanie, jakie mężczyzna musi sobie dziś zadać na temat zarostu związane jest z jego typem. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zarostu, który ma ochotę na zmianę stylu, czy zamierzasz po raz pierwszy w życiu wyhodować brodę, w kilku artykułach przedstawiamy style, które mogą pasować zarówno do twojej twarzy, jak i osobowości. W pierwszym tekście omawialiśmy kilkudniowy zarost, w drugim kozią bródkę, w  trzecim krótką brodę i długie wąsy, w czwartym krótką brodę, w piątym pełną brodę, w szóstym na drwala, a w siódmym brodę na szlachcica. Teraz przyszła kolej na małe odstępstwo od reguły, bo nie omawiamy brody, a wąsy w stylu Salvadora Dalego:

Wąsy na Salvadora Dalego

Nawet jeśli właściwie nic nie wiesz o Salvadorze Dalim, katalońskim XX-wiecznym malarzu surrealistycznym, to prawdopodobnie widziałeś lub słyszałeś o jego słynnych wąsach. Jego długie, cieniutkie, powykręcane wąsy idealnie pasowały do jego nietuzinkowej osobowości. W 2010 roku wygrały nawet w konkursie na najbardziej rozpoznawalne wąsy wszech czasów, wyprzedzając zarost m.in. Alberta Einsteina, Charliego Chaplina i Freddiego Mercury’ego.

Sam Dali, gdy został zapytany o to, czy jego wąsy mają być odbierane jako żart, odpowiedział w swoim stylu: „jest to jedyna poważna rzecz związana ze mną”. Innym razem rzekł, że skoro nie pali, to postanowił zamiast tego zapuścić wąsy. Nosił ze sobą papierośnicę, w której przechowywał sztuczne wąsy.

Jeśli chcesz nosić wąsy w stylu Dalego, to bez wątpienia jesteś osobą, która stawia, mówiąc delikatnie, na wyjątkowo odważne rozwiązania. W szczególności, gdy nie uznajesz się za fana malarza. Do jakiej twarzy może pasować ten typ zarostu? Najlepiej, jeśli będzie podłużna i owalna. Ta wariacja wąsów typu pencil jest bez wątpienia ekscentryczna, bo ciężko inaczej uznać wygląd, w którym mamy niewielką ilość włosów na środku górnej wargi i wyjątkowo długie pasma na bokach.

Generalnie jest to styl, który jest ryzykowny do codziennego noszenia, ale da się wybronić. Wystarczy zastosować istotną zmianę – wąsy nad górną wargą muszą być gęstsze, dzięki czemu przejście do cieniutkich końcówek wygląda mniej dziwacznie. Zawsze można potraktować je jako ciekawy sposób na wyróżnienie się podczas specjalnych okazji, jak np. przebieranych imprez w rodzaju Halloween. A jeśli akurat jesteś artystą lubiącym się popisywać, to wąsy Dalego są odpowiednim środkiem wyrazu.

Jak uzyskać wąsy na Salvadora Dalego?

Główną zasadą w wyhodowaniu wąsów a’la Dali jest to, aby pozwolić im urosnąć do sporej długości. Gdy zaczną przeszkadzać ci podczas jedzenia, zacznij ćwiczyć swoje wąsy, nakładając odrobinę wosku do wąsów, szczotkując każdą stronę w kierunku krawędzi ust. Rób to codziennie. Po kilku miesiącach zaczniesz zauważać przyzwoitą długość wąsów.

Najważniejszą częścią tego wyglądu jest to, aby wąsy były uniesione ku górze. Możesz to osiągnąć za pomocą solidnej porcji wosku do wąsów albo jakichś kosmetyków utrwalających w rodzaju lakieru do włosów – tutaj będziesz musiał poprosić swoją partnerkę o pożyczenie czegoś. Wykręcenie ich w wymagany kształt nie powinno ci sprawić większej trudności. Jak widać uzyskanie takich wąsów nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością – wymaga jedynie cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji.