W ciągu ostatnich lat zarost zmienił się z rzeczy pozwalającej oszczędzać pieniądze i czas (nie każdy jest fanem codziennego golenia się) w coś, co wyraża konkretny styl mężczyzny. Broda może zmienić kształt twarzy, a co za tym idzie, całkowicie przekształcić to, jak wygląda facet w jeansach, T-shircie lub garniturze. Kilka wąsów tu i ówdzie może sprawić, że chłopięca twarz będzie wyglądała na starszą. Zarost odwraca także uwagę od przerzedzonych włosów na naszej głowie lub ukrywa rzeczy, których nie chcemy pokazywać.

To co odróżnia dzisiejszą popularność brody od ostatniego razu, gdy była modna (w latach 70.), to nie tylko różnorodność stylów, z którymi mężczyźni mogą eksperymentować i liczba dostępnych produktów do pielęgnacji twarzy, ale także stosunek kobiet do nich. Ostatnia ankieta YouGov pokazała, że jedynie jedna trzecia młodych kobiet woli mężczyzn bez jakiegokolwiek zarostu.

Brodzie pomógł również fakt, że tak wielu celebrytów nie chodzi dziś gładko ogolona. Spróbujcie wyobrazić sobie Drake'a, Idrisa Elbę lub Davida Beckhama bez zarostu. Nie da się? To właśnie dowód na to, jak mocno broda jest osadzona w świadomości publicznej.

Jedyne pytanie, jakie mężczyzna musi sobie dziś zadać na temat zarostu związane jest z jego typem. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zarostu, który ma ochotę na zmianę stylu, czy zamierzasz po raz pierwszy w życiu wyhodować brodę, w kilku artykułach przedstawiamy style, które mogą pasować zarówno do twojej twarzy, jak i osobowości. W pierwszym tekście omawialiśmy kilkudniowy zarost, w drugim kozią bródkę, w  trzecim krótką brodę i długie wąsy, a czwartym krótką brodę. Teraz przyszła kolej na pełną brodę:

Broda męska – pełna broda

Zapuszczenie pełnej brody, tak jak nauka jazdy, wypicie pierwszego kufla (oczywiście nie w tym samym czasie) i kupienie pierwszego „dorosłego” zegarka, jest prawdziwym rytuałem przejścia dla każdego mężczyzny. Ale podobnie do jazdy na nartach, odchudzania lub grania w kosza, jest to jedna z tych czynności, które są zdecydowanie trudniejsze niż może się nam wydawać. Im pełniejsza broda, tym więcej troski wymaga z naszej strony i przy okazji możemy napotkać przy niej trochę problemów. Jeśli jednak poświęcisz jej trochę czasu, to zawsze będziesz miał coś do głaskania, gdy akurat nie będzie twojego psa w pobliżu.

Komu pasuje pełna broda?

Ze wszystkich stylów brody ten typ jest najtrudniejszy do osiągnięcia odpowiedniego wyglądu, częściowo dlatego, że jest czymś w rodzaju komunikatu, że macie przed sobą prawdziwego twardziela. Faceci z owalnymi twarzami nie będą mieli problemu z uzyskaniem konkretnego efektu, ale jeśli masz inny kształt facjaty, możesz potrzebować kreatywnego przycinania, aby wszystko wyglądało jak należy.

Szczupłe, kanciaste szczęki i wąskie twarze można zmiękczyć i zaokrąglić poprzez utrzymanie nieco dłuższych boków, a okrągłe twarze można wydłużyć za sprawą dłuższych włosów na brodzie i krótszych boków. Można również sprawić, że okrągła twarz będzie wyglądać na chudszą w momencie gdy włosy z przodu twarzy będą nieco dłuższe niż po bokach. To podstępne konturowanie opiera się na magii wąsów.

Jak utrzymywać pełną brodę?

Bardziej niż jakikolwiek inny styl brody, ten wymaga cierpliwości i zanim spełni twoje oczekiwania, może prezentować się mniej atrakcyjnie. Broda ma tendencje do nierównomiernego rośnięcia, więc raczej nie powinieneś być zdziwiony, że w jednych miejscach włosy są dużo krótsze niż w innych. Jednak sytuacja po jakimś czasie się normuje, więc nie ma potrzeby panikować.

Generalnie zapuszczaj brodę do swojej osobistej szczytowej długości (raczej będziesz wiedział, kiedy do niej dotrzesz). Użyj trymera do brody na długim ustawieniu, aby zachować długość, przeczesując najpierw kartaczem do brody. Zawsze trymuj na suchej brodzie.

Wspomnieliśmy o tym wyżej, ale musimy powtórzyć – bądź cierpliwy, jeśli na początku twoja broda wydaje się niejednolita. Luki często wypełniają się naturalnie, gdy włosy rosną, aby je zasłonić. Utrzymuj brodę w połysku i odpowiednim nawilżeniu za pomocą olejku do brody. Ponieważ włosy na twarzy pobierają wilgoć, sama skóra pod nią może stać się szczególnie sucha i łuszcząca się (stąd łupież na brodzie), więc używaj swoich palców, aby olejek znalazł się również pod włosami.

Używaj codziennie grzebienia do brody lub szczotki, aby zminimalizować ryzyko splątania i równomiernie rozprowadzić olejek z brody. Aby zwiększyć krzaczastość, spróbuj osuszyć brodę suszarką do włosów w chłodnym otoczeniu. Weź mały grzebień lub szczotkę do brody i delikatnie drażnij włosy podczas suszenia.

Od czasu do czasu profesjonalnie ukształtuj brodę u barbera. Przede wszystkim specjalista nada jej kształt, który możesz później naśladować w domu. Pamiętaj, że im większa broda, tym większe ryzyko, że będziesz wyglądał jakbyś właśnie wrócił z długiej podróży na morzu. Regularnie odcinaj za bardzo wystające włosy. I nie zapominaj o olejku do brody!