W ciągu ostatnich lat zarost zmienił się z rzeczy pozwalającej oszczędzać pieniądze i czas (nie każdy jest fanem codziennego golenia się) w coś, co wyraża konkretny styl mężczyzny. Broda może zmienić kształt twarzy, a co za tym idzie, całkowicie przekształcić to, jak wygląda facet w jeansach, T-shircie lub garniturze. Kilka wąsów tu i ówdzie może sprawić, że chłopięca twarz będzie wyglądała na starszą. Zarost odwraca także uwagę od przerzedzonych włosów na naszej głowie lub ukrywa rzeczy, których nie chcemy pokazywać.

To co odróżnia dzisiejszą popularność brody od ostatniego razu, gdy była modna (w latach 70.), to nie tylko różnorodność stylów, z którymi mężczyźni mogą eksperymentować i liczba dostępnych produktów do pielęgnacji twarzy, ale także stosunek kobiet do nich. Ostatnia ankieta YouGov pokazała, że jedynie jedna trzecia młodych kobiet woli mężczyzn bez jakiegokolwiek zarostu.

ZOBACZ TEŻ: Kosmetyki do brody i wąsów. Jak pielęgnować zarost? [SHOPPING]

Brodzie pomógł również fakt, że tak wielu celebrytów nie chodzi dziś gładko ogolona. Spróbujcie wyobrazić sobie Drake'a, Idrisa Elbę lub Davida Beckhama bez zarostu. Nie da się? To właśnie dowód na to, jak mocno broda jest osadzona w świadomości publicznej.

Jedyne pytanie, jakie mężczyzna musi sobie dziś zadać na temat zarostu związane jest z jego typem. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zarostu, który ma ochotę na zmianę stylu, czy zamierzasz po raz pierwszy w życiu wyhodować brodę, w kilku następnych artykułach przedstawimy style, które mogą pasować zarówno do twojej twarzy, jak i osobowości. Na pierwszy strzał idzie kilkudniowy zarost.

Broda męska – kilkudniowy zarost

W pierwszej połowie dekady XX wieku kilkudniowy zarost nie był tak dobrze postrzegany jak dzisiaj. Wtedy był to znak, że dany mężczyzna jest leniwy lub…. nie ma szczęścia w życiu (stare filmy Hollywoodzkie są pełne ciężko doświadczonych bohaterów, którzy chodzą nie do końca ogoleni). Pewna firma produkująca brzytwy wymyśliła nawet termin „five o’clock shadow” (wieczorny/świeży zarost), aby zachęcić mężczyzn do golenia się dwa razy dziennie, bo taki zarost wydawał się wtedy niechlujny.

Na szczęście obecnie krótki zarost cieszy się o wiele większą estymą. Raczej nikt nie powie nam, że wyglądamy źle. Ze wszystkich stylów brody jest też najłatwiejszy do zapuszczenia (wystarczy przestać golić się na kilka dni). Jest również najprostszy w pielęgnacji i pasuje do większości kształtów twarzy.

Biorąc pod uwagę, że badanie przeprowadzone przez Northumbria University wykazało, że kobiety wolą mężczyzn z parodniowym zarostem, a ankieta przeprowadzona przez markę Remington wyjawiła, że jeden na pięciu mężczyzn rzeczywiście czuje się bardziej seksowny z taką szczeciną, to może to być twoja tajna broń. Na gorącą randkę w sam raz.

Komu pasuje kilkudniowy zarost?

Idealny dla facetów z chłopięcymi twarzami. Taki zarost natychmiast dodaje im dojrzałości i poczucia pewnej surowości. To opcja dla tych, którzy mają problem z zapuszczeniem gęstej brody. Taka szczecina powoduje również, że słabiej zarysowane szczęki wyglądają na mocniejsze i zapewnia dobry kamuflaż w przypadku niedoskonałości, takich jak blizny potrądzikowe czy nierówna pigmentacja.

Utrzymany schludnie i odpowiednio przystrzyżony, ów styl prezentuje się równie dobrze w sali konferencyjnej, jak w barze. Uważaj jednak na długość: jeśli zarost będzie za krótki, to możesz sprawiać wrażenie kogoś, kto zapomniał się rano ogolić; jeśli za długi, to będziesz wyglądać na zaniedbanego. Z reguły zapuszczenie zarostu u większości facetów trwa przez trzy lub cztery dni. Przy tej długości będzie przylegał nieco płasko do twarzy i raczej nie wywoła wysypki skórnej.

Jak utrzymywać i pielęgnować kilkudniowy zarost?

Ten styl zarostu nie sprawia większej trudności, ale zachowaj czujność. Nie ominie cię regularne przycinanie i pielęgnowanie. Aby utrzymać go na optymalnej długości, użyj trymera do brody o ustawieniu 3-4 mm. Zdejmij osłonę, aby usunąć włosy z policzków oraz poniżej grdyki.

Wzór zarostu może być unikalny dla twojej twarzy, ale możesz zmienić jej kształt za sprawą konturowania. Aby wydłużyć okrągłą twarz, weź wskazówkę od Drake’a i ogól zarost w dolnej części policzka, co sprawi, że linia brody będzie niższa. Wyrównaj długość zarostu poniżej linii szczęki, aby wzmocnić jej wygląd.

Powinieneś zmniejszyć ryzyko bolesnego wrastania włosów poprzez złuszczanie skóry peelingiem do twarzy dwa razy w tygodniu, zwracając szczególną uwagę na okolice szyi. Jest to szczególnie ważne dla facetów z naturalnie kręconymi włosami. Nie zapominaj o codziennym używaniu kremu nawilżającego do twarzy. Jeśli będziesz się pilnował, to twój seksowny wygląd na pewno zostanie dostrzeżony.