W ciągu ostatnich lat zarost zmienił się z rzeczy pozwalającej oszczędzać pieniądze i czas (nie każdy jest fanem codziennego golenia się) w coś, co wyraża konkretny styl mężczyzny. Broda może zmienić kształt twarzy, a co za tym idzie, całkowicie przekształcić to, jak wygląda facet w jeansach, T-shircie lub garniturze. Kilka wąsów tu i ówdzie może sprawić, że chłopięca twarz będzie wyglądała na starszą. Zarost odwraca także uwagę od przerzedzonych włosów na naszej głowie lub ukrywa rzeczy, których nie chcemy pokazywać.

To co odróżnia dzisiejszą popularność brody od ostatniego razu, gdy była modna (w latach 70.), to nie tylko różnorodność stylów, z którymi mężczyźni mogą eksperymentować i liczba dostępnych produktów do pielęgnacji twarzy, ale także stosunek kobiet do nich. Ostatnia ankieta YouGov pokazała, że jedynie jedna trzecia młodych kobiet woli mężczyzn bez jakiegokolwiek zarostu.

Brodzie pomógł również fakt, że tak wielu celebrytów nie chodzi dziś gładko ogolona. Spróbujcie wyobrazić sobie Drake'a, Idrisa Elbę lub Davida Beckhama bez zarostu. Nie da się? To właśnie dowód na to, jak mocno broda jest osadzona w świadomości publicznej.

Jedyne pytanie, jakie mężczyzna musi sobie dziś zadać na temat zarostu związane jest z jego typem. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zarostu, który ma ochotę na zmianę stylu, czy zamierzasz po raz pierwszy w życiu wyhodować brodę, w kilku następnych artykułach przedstawimy style, które mogą pasować zarówno do twojej twarzy, jak i osobowości. W pierwszym tekście omawialiśmy kilkudniowy zarost, w drugim kozią bródkę, a teraz przyszła kolej na krótką brodę i długie wąsy.

Broda męska – krótka broda i długie wąsy

Będąc gdzieś między kilkudniowym zarostem a pełną brodą, ten styl jest hybrydą, w której wąsy są dłuższe i pełniejsze niż otaczające ją włosy. Ten typ brody cieszy się dość specyficznym uznaniem na zachodzie, bowiem jedni uznali go za nowy gorący trend, a inni określili jako zarostową wersję fryzury typu mullet. A każdy kto widział choć raz na oczy tę fryzurę wie doskonale, że nie jest to komplement. Ale jeśli taka broda jest właściwie zrobiona, to emanuje męskością.

Z tym stylem eksperymentowali m.in. projektant Patrick Grant, aktor Jamie Dornan (znany z serii „Pięćdziesiąt twarzy Greya”) i model Chris Camplin. Podobnie jak samodzielny wąs, ten styl mocno nasuwa na myśl modę z lat 70., a właściwie aktorów porno z tamtej dekady. Ale wbrew tej asocjacji, krótka broda i długi wąs są nie tylko ciekawe, ale wiele mogą powiedzieć o tobie, bo pokazują, że lubisz nietypowe rozwiązania. Co więcej, jest w tym wszystkim też aspekt praktyczny, ponieważ jest to idealna alternatywa dla pełnej brody podczas lata.

Komu pasuje krótka broda i długie wąsy?

Podobnie do swojego charakteru bycia dwoma stylami na raz, ta broda wygląda równie dobrze na drwalach, jak i na biznesmenach. Natychmiast dodaje hiper-męskiej szorstkości do każdej twarzy. Tym samym pasuje do większości kształtów twarzy. Wymaga jednak grubych włosów na twarzy i najlepiej wypada u facetów z szerszą rynienką podnosową (odcinek skóry między górną wargą i nosem) i wydatnym podbródkiem, ponieważ przyciąga uwagę wyżej.

Jak utrzymywać krótką brodę i długie wąsy?

Utrzymywanie tego stylu można porównać do opieki nad dwójką bardzo różnych dzieci – po prostu dostosuj strategię tak, aby pogodzić jedno i drugie. Wygląd można stworzyć zaczynając od pełnej brody lub po prostu pozwalając, aby zarost wokół górnej wargi zaczął się wydłużać.

Użyj trymera do brody, aby utrzymać włosy wokół podbródka i policzków na większej długości, jednocześnie pozwalając rosnąc wąsom tak, aby boki kończyły się nieco poniżej dolnej wargi, ale nie poza linią żuchwy. W przeciwnym razie będziesz wyglądać jak kowboj Yosemite Sam z serii „Zwariowane melodie”.

Nie pozwalaj plątać się wąsom za pomocą przyzwoitego grzebienia do wąsów i nadaj im kształt za pomocą wosku, rozprowadzając go równomiernie z grzebieniem.

Generalna zasada jest taka, że ten typ brody wygląda lepiej, gdy różnica między dwiema częściami nie jest zbyt duża. Jeśli zarost będzie za krótki, możesz ryzykować tym, że będziesz musiał zaczynać całą zabawę od początku. Skorzystaj z nasadki na maszynce do strzyżenia, aby rozeznać się w kwestii długości. Zwykle dobra różnica to jedynie dwa ustawienia.