W ciągu ostatnich lat zarost zmienił się z rzeczy pozwalającej oszczędzać pieniądze i czas (nie każdy jest fanem codziennego golenia się) w coś, co wyraża konkretny styl mężczyzny. Broda może zmienić kształt twarzy, a co za tym idzie, całkowicie przekształcić to, jak wygląda facet w jeansach, T-shircie lub garniturze. Kilka wąsów tu i ówdzie może sprawić, że chłopięca twarz będzie wyglądała na starszą. Zarost odwraca także uwagę od przerzedzonych włosów na naszej głowie lub ukrywa rzeczy, których nie chcemy pokazywać.

To co odróżnia dzisiejszą popularność brody od ostatniego razu, gdy była modna (w latach 70.), to nie tylko różnorodność stylów, z którymi mężczyźni mogą eksperymentować i liczba dostępnych produktów do pielęgnacji twarzy, ale także stosunek kobiet do nich. Ostatnia ankieta YouGov pokazała, że jedynie jedna trzecia młodych kobiet woli mężczyzn bez jakiegokolwiek zarostu.

Brodzie pomógł również fakt, że tak wielu celebrytów nie chodzi dziś gładko ogolona. Spróbujcie wyobrazić sobie Drake'a, Idrisa Elbę lub Davida Beckhama bez zarostu. Nie da się? To właśnie dowód na to, jak mocno broda jest osadzona w świadomości publicznej.

Jedyne pytanie, jakie mężczyzna musi sobie dziś zadać na temat zarostu związane jest z jego typem. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zarostu, który ma ochotę na zmianę stylu, czy zamierzasz po raz pierwszy w życiu wyhodować brodę, w kilku artykułach przedstawiamy style, które mogą pasować zarówno do twojej twarzy, jak i osobowości. W pierwszym tekście omawialiśmy kilkudniowy zarost, w drugim kozią bródkę, a w trzecim krótką brodę i długie wąsy. Teraz przyszła kolej na krótką brodę:

Broda męska – krótka broda

Jeśli szukacie czegoś bardziej wyrafinowanego i schludniejszego od, powiedzmy, brody na drwala, to ten styl może okazać się świetnym pomysłem. Co więcej, za sprawą swojej wszechstronności i powściągliwości, krótka broda jest bardzo przyjaznym wyglądem do pracy w biurze – szczególnie jeśli twój szef nie przepada za włosami na twarzy.

Faceci tacy jak Ryan Reynolds, Jon Hamm i George Clooney używali tego stylu w ostatnich latach w celu dodania sobie powagi i atrakcyjności. Jak widać skutecznie. Można powiedzieć, że krótka broda jest idealnym pomostem, bowiem nie jesteś przesadnie zarośnięty, ale też nie masz kilkudniowego zarostu. Pasuje do niej zarówno garnitur, jak i casualowy strój, który przywdziewasz podczas weekendowego wyjścia do pubu. I jedno jest pewne – wielu panów może ci jej zazdrościć.

Komu pasuje krótka broda?

Starannie przycięta broda będzie pasować do większości kształtów twarzy, choć może być konieczne odpowiednie dostosowanie kątów, aby podkreślić swoje najlepsze cechy i ukryć najgorsze. Jeśli na przykład masz okrągłą twarz, możesz nieco zmniejszyć długość po bokach, co pozwoli ci ją wydłużyć. Z kolei pozostawienie nieco dłuższych boków może pomóc zwiększyć szerokość chudszej, bardziej wąskiej twarzy. A może masz podwójny podbródek? Spróbuj zapuścić brodę aż do Jabłka Adama, aby go ukryć.

W razie wątpliwości udaj się do barbera, aby przy przycinaniu zajął się twoją brodą, a następnie utrzymuj ten kształt w domu.

Jak utrzymywać krótką brodę?

W przeciwieństwie do dużej, krzaczastej hipsterskiej brody, krótki styl wygrywa swoim minimalizmem i precyzyjnością. Jednak musisz być świadomy, że taka broda jest dość wymagająca – aby dobrze ją zapuścić i utrzymać, musisz o nią dbać. Niezbędny będzie do tego dobry trymer. Poręczna może okazać się również maszynka lub brzytwa.

Pozwól brodzie rosnąć do około 1-2 cm, utrzymując włosy w odpowiednim porządku za pomocą trymera do brody. Wybierz model z nasadkami grzebieniowymi lub z wbudowaną prowadnicą laserową, aby uzyskać najwyższą dokładność. Ustawienia długości od 3 do 5 mm powinny być wystarczające. Musisz zwrócić szczególną uwagę na sposób przycinania wąsów, bowiem twoim celem jest uzyskanie gładkiej linii wokół ust. Trymer bez nasadki pozwoli ci wyznaczyć granicę.

Użyj mokrej maszynki do golenia, aby usunąć zbłąkane włosy na policzkach i zachować gładkość dolnej części szyi.

Zamiast kończyć brodę dokładnie na podbródku (co może być wypaść dość niekorzystnie, szczególnie dla facetów z nadwyżką podbródka), zrób to tuż za naturalną linią szczęki lub dostosuj długość trymera o małe przyrosty w miarę zbliżania się do Jabłka Adama. Dzięki temu uzyskasz stopniowany efekt. Aby broda wyglądała jak najlepiej, nałóż dobry olejek do brody i rozprowadź go po niej za pomocą szczotki z naturalnego włosia.

Jeśli jesteś łysy lub masz fryzurę na żołnierza, unikaj drażniącej oczy linii brody w kierunku górnej części uszu, zmniejszając długość cięcia. Wtedy przejście będzie bardziej estetyczne. To samo zrób także od spodu – stworzysz silniejszą szczękę i sprawisz, że będziesz wyglądać elegancko w pracy.