W ciągu ostatnich lat zarost zmienił się z rzeczy pozwalającej oszczędzać pieniądze i czas (nie każdy jest fanem codziennego golenia się) w coś, co wyraża konkretny styl mężczyzny. Broda może zmienić kształt twarzy, a co za tym idzie, całkowicie przekształcić to, jak wygląda facet w jeansach, T-shircie lub garniturze. Kilka wąsów tu i ówdzie może sprawić, że chłopięca twarz będzie wyglądała na starszą. Zarost odwraca także uwagę od przerzedzonych włosów na naszej głowie lub ukrywa rzeczy, których nie chcemy pokazywać.

To co odróżnia dzisiejszą popularność brody od ostatniego razu, gdy była modna (w latach 70.), to nie tylko różnorodność stylów, z którymi mężczyźni mogą eksperymentować i liczba dostępnych produktów do pielęgnacji twarzy, ale także stosunek kobiet do nich. Ostatnia ankieta YouGov pokazała, że jedynie jedna trzecia młodych kobiet woli mężczyzn bez jakiegokolwiek zarostu.

Brodzie pomógł również fakt, że tak wielu celebrytów nie chodzi dziś gładko ogolona. Spróbujcie wyobrazić sobie Drake'a, Idrisa Elbę lub Davida Beckhama bez zarostu. Nie da się? To właśnie dowód na to, jak mocno broda jest osadzona w świadomości publicznej.

Jedyne pytanie, jakie mężczyzna musi sobie dziś zadać na temat zarostu związane jest z jego typem. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zarostu, który ma ochotę na zmianę stylu, czy zamierzasz po raz pierwszy w życiu wyhodować brodę, w kilku artykułach przedstawiamy style, które mogą pasować zarówno do twojej twarzy, jak i osobowości. W pierwszym tekście omawialiśmy kilkudniowy zarost, w drugim kozią bródkę, w  trzecim krótką brodę i długie wąsy, w czwartym krótką brodę, w piątym pełną brodę, w szóstym na drwala, w siódmym brodę na szlachcica, a w ósmym małe odstępstwo od reguły, bo zamiast brody były wąsy w stylu Salvadora Dalego. Teraz przyszedł czas na kaczy kuper:

Broda męska – kaczy kuper

Choć nazwa tego stylu brody brzmi nieco śmiesznie, to jednak niech was to nie zwiedzie – kaczy kuper jest o wiele bardziej wyrafinowany niż niejeden wcześniej opisywany tutaj typ zarostu. Jego chropowatość i zarazem klasa pozwala na uzyskanie hybrydowego wyglądu, który łączy w sobie męskość i profesjonalizm. Nazwa, jak można się spodziewać, pochodzi od podobieństwa do ogona kaczki.

Jest to styl, który ładnie lawiruje pomiędzy dziką brodą a wyrafinowaniem łączonym z bardziej wystylizowanym i zadbanym wyglądem. Nic więc dziwnego, że stał się dość popularny wśród aktorów w rodzaju Pierce’a Brosnana, Brada Pitta i Mela Gibsona.

Ten styl charakteryzuje się tym, że górna część jest nieco krótsza, a podbródek ma dłuższy zarost. Górny obszar policzków jest ogolony, co zapewnia czysty, zadbany i symetryczny wygląd.

Jak utrzymywać brodę na kaczy kuper?

Aby uzyskać ten styl, musisz zapuścić pełną brodę, co może zająć kilka tygodni. Oczywiście jeśli już taką masz, to świetnie. Jeśli nie, to wyhoduj ją i stylizuj jak zwykle przez pierwsze 1-2 miesiące. Skup się na utrzymaniu krótszych obszarów policzków i wąsów.

Nie musisz zapuszczać dużej, krzaczastej brody, ale kaczy kuper potrzebuje dużej ilości włosów, zanim zaczniesz stylizować. Stąd będziesz potrzebował rozsądnej długości (od 5 do 10 cm), aby móc działać.

Włosy na policzkach można przycinać w razie potrzeby, a wielu miłośników tego stylu goli obszar pod szczęką i na szyi. Możesz oczywiście postawić też na dłuższe i bardziej spiczaste wąsy (tutaj przyda się wosk do wąsów). To już kwestia preferencji – jedni wolą tak, a inni preferują krótsze wąsy, dzięki czemu kładą większy nacisk na brodę.

Jak kształtować kaczy kuper?

Aby utrzymywać pożądany wygląd, należy rzecz jasna regularnie przycinać włosy po bokach brody i utrzymywać wygolone policzki, jednocześnie kształtując dół w stożek. Trymuj ostrożnie, bo chodzi o to, byś uzyskał symetryczny wygląd. Broda może być kształtowana za pomocą dobrej jakości balsamu do brody. Jeśli chcesz bardziej wytrwałego efektu, to użyj wosku do brody.

Kaczy kuper pasuje do większości twarzy, ale ma to do siebie, że wydłuża podbródek. Jeśli masz długą i wąską twarz, to wówczas ten styl może nie być dla ciebie. Ale jest to świetny styl dla osób, które nie mogą wyhodować włosów tuż poniżej dolnej wargi lub rosną im cienko w tym obszarze.

Bądź cierpliwy i realistyczny. Zapuszczenie brody może być frustrujące i czasochłonne. Każdy z nas zapuszcza zarost przy różnych prędkościach oraz pokryciach i grubościach. Ale jak już to zrobisz, to wtedy możesz zacząć stylizować.