W ciągu ostatnich lat zarost zmienił się z rzeczy pozwalającej oszczędzać pieniądze i czas (nie każdy jest fanem codziennego golenia się) w coś, co wyraża konkretny styl mężczyzny. Broda może zmienić kształt twarzy, a co za tym idzie, całkowicie przekształcić to, jak wygląda facet w jeansach, T-shircie lub garniturze. Kilka wąsów tu i ówdzie może sprawić, że chłopięca twarz będzie wyglądała na starszą. Zarost odwraca także uwagę od przerzedzonych włosów na naszej głowie lub ukrywa rzeczy, których nie chcemy pokazywać.

To co odróżnia dzisiejszą popularność brody od ostatniego razu, gdy była modna (w latach 70.), to nie tylko różnorodność stylów, z którymi mężczyźni mogą eksperymentować i liczba dostępnych produktów do pielęgnacji twarzy, ale także stosunek kobiet do nich. Ostatnia ankieta YouGov pokazała, że jedynie jedna trzecia młodych kobiet woli mężczyzn bez jakiegokolwiek zarostu.

Brodzie pomógł również fakt, że tak wielu celebrytów nie chodzi dziś gładko ogolona. Spróbujcie wyobrazić sobie Drake'a, Idrisa Elbę lub Davida Beckhama bez zarostu. Nie da się? To właśnie dowód na to, jak mocno broda jest osadzona w świadomości publicznej.

Jedyne pytanie, jakie mężczyzna musi sobie dziś zadać na temat zarostu związane jest z jego typem. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zarostu, który ma ochotę na zmianę stylu, czy zamierzasz po raz pierwszy w życiu wyhodować brodę, w kilku artykułach przedstawiamy style, które mogą pasować zarówno do twojej twarzy, jak i osobowości. W pierwszym tekście omawialiśmy kilkudniowy zarost, w drugim kozią bródkę, w  trzecim krótką brodę i długie wąsy, w czwartym krótką brodę, w piątym pełną brodę, w szóstym na drwala, w siódmym brodę na szlachcica, w ósmym było małe odstępstwo od reguły, bo zamiast brody były wąsy w stylu Salvadora Dalego, w dziewiątym tekście był kaczy kuper, w dziesiątym broda French Fork, w jedenastym broda a la Van Dyke, w dwunastym broda Balbo, w trzynastym wąsy Chevron, w czternastym bokobrody, w piętnastym soul patch, a teraz przyszedł czas na brodę Zappa. 

Broda męska – Zappa

Nazwa brody Zappa pochodzi od nazwiska wybitnego muzyka Franka Zappy, który za swojego życia komponował dzieła w obrębie rocka, jazzu czy muzyki konkretnej. Zappa był także prawdziwym nonkonformistą, co przejawiało się także w jego wizerunku. Najbardziej charakterystycznym elementem była jego broda, połączenie gęstych wąsów i kępki włosów pod dolną wargą, czyli opisywanego przez nas ostatnio soul patcha. Ta kępka ma kształt grubego prostokąta. Z kolei wąsy są długie i rozciągają się tuż poniżej dolnej wargi.

Ten typ brody jest o tyle ciekawy, że z jednej strony wygląda wytwornie, a z drugiej buntowniczo. Stawiając na taki styl możemy sprawić, że będziemy wyglądać niczym tajemniczy muszkieter. Na pewno jest to wygląd oryginalny i odważny, ale taki też był sam Zappa, więc każdy mężczyzna, który zdecyduje się na niego, wyraźnie zakomunikuje swoją pewność siebie i alternatywny światopogląd.

Jak uzyskać brodę w stylu Zappy?

Wygląd brody Zappa jest przeznaczony dla mężczyzn, którzy lubią duży zarost wokół ust. Musisz najpierw zacząć od wąsów, które są znakiem rozpoznawczym tego stylu. Hodować je możesz z pomocą naturalnego olejku do brody, który pomaga zwiększyć porost włosów nawet w przypadku wąsów. Ważne jest również regularne mycie twarzy i utrzymywanie porów wolnych od oleju, szczególnie jeśli masz tłustą twarz.

Gdy już wąsy urosły do konkretnej długości, należy odpowiednio przyciąć trymerem, aby mieć liniową krawędź u góry. Jednocześnie należy pamiętać, że wąsy te rosną w dół, w swoim naturalnym kierunku. Gdy jednak zbliżają się do warg, to zaczynają się zwężać. Kończą się nawet poniżej dolnej wargi.

Broda w stylu Zappy ma dość swobodny charakter, więc wąsy powinny być lekko krzaczaste i nie trzeba się martwić tym, że muszą być bardzo starannie przycięte (pomijając wyżej wspomnianą krawędź u góry). Dobrze jest, jeśli połowa twojej górnej wargi jest pokryta wąsami – może być też całkowicie. Oznacza to jednak, że podczas jedzenia należy zwracać uwagę na aspekt higieniczny wąsów. Ważne jest, aby utrzymywać je w czystości przez cały dzień.

Po opanowaniu wąsów możesz przenieść swoją koncentrację i uwagę na soul patcha. Klasyczną wersją dla tego stylu jest uzyskanie prostokątnej kępki włosów pod dolną wargą, ale spokojnie można spróbować różnych modyfikacji, więc nie trzeba się trzymać ściśle wersji Zappy. Aby zachować integralność tego wyglądu, upewnij się, że mała bródka jest krótka, niezależnie od jej kształtu – nie powinna całkowicie zakrywać brody.

Pamiętaj, że w brodzie w stylu Zappy dokładnie golimy policzki i szyję. Nie zostawiamy też żadnych baczków.