W ciągu ostatnich lat zarost zmienił się z rzeczy pozwalającej oszczędzać pieniądze i czas (nie każdy jest fanem codziennego golenia się) w coś, co wyraża konkretny styl mężczyzny. Broda może zmienić kształt twarzy, a co za tym idzie, całkowicie przekształcić to, jak wygląda facet w jeansach, T-shircie lub garniturze. Kilka wąsów tu i ówdzie może sprawić, że chłopięca twarz będzie wyglądała na starszą. Zarost odwraca także uwagę od przerzedzonych włosów na naszej głowie lub ukrywa rzeczy, których nie chcemy pokazywać.

To co odróżnia dzisiejszą popularność brody od ostatniego razu, gdy była modna (w latach 70.), to nie tylko różnorodność stylów, z którymi mężczyźni mogą eksperymentować i liczba dostępnych produktów do pielęgnacji twarzy, ale także stosunek kobiet do nich. Ostatnia ankieta YouGov pokazała, że jedynie jedna trzecia młodych kobiet woli mężczyzn bez jakiegokolwiek zarostu.

Brodzie pomógł również fakt, że tak wielu celebrytów nie chodzi dziś gładko ogolona. Spróbujcie wyobrazić sobie Drake'a, Idrisa Elbę lub Davida Beckhama bez zarostu. Nie da się? To właśnie dowód na to, jak mocno broda jest osadzona w świadomości publicznej.

Jedyne pytanie, jakie mężczyzna musi sobie dziś zadać na temat zarostu związane jest z jego typem. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zarostu, który ma ochotę na zmianę stylu, czy zamierzasz po raz pierwszy w życiu wyhodować brodę, w kilku artykułach przedstawiamy style, które mogą pasować zarówno do twojej twarzy, jak i osobowości. W pierwszym tekście omawialiśmy kilkudniowy zarost, w drugim kozią bródkę, w  trzecim krótką brodę i długie wąsy, w czwartym krótką brodę, a w piątym pełną brodę. Teraz przyszła kolej na brodę na drwala:

Broda męska – broda na drwala

Na myśl o drwalu zapewne przychodzi ci na myśl siekiera i flanelowa koszula. Jednak wcale nie trzeba ścinać drzew w Skandynawii, aby posiadać drwaloseksualny urok. Wystarczy zapuścić brodę w tym stylu. Ten długi i bujny typ brody wymaga pewnej cierpliwości, ale efekt końcowy wynagradza wszystko. Zazwyczaj taka broda zakrywa twarz od kości policzkowych po szyję. Dość często utożsamia się też ten styl z hipsterami w związku z ich niezależnym i ironicznym podejściem do przyjętych norm. Hipsterzy lubią też mocniej stylizować wąsy, ale to już kwestia twoich preferencji.

Jak zapuścić i utrzymywać brodę na drwala?

Broda na drwala jest męskością w najlepszym wydaniu. Jeśli nosisz akurat ten typ zarostu, to zawsze będziesz zwracać na siebie uwagę. Ta stylizacja brody jest dość łatwa, ponieważ do przycinania brody nie potrzebujesz eksperta. Linia policzków i szyi stanowią jedyne wyzwanie podczas zapuszczania i utrzymywania tej brody.

Na początek musisz pozwolić brodzie rosnąć przez miesiąc bez przerwy (może być dłużej). Nie przycinaj jej wcale. Przycinaj za to włosy na kościach policzkowych, aby uzyskać czystą linię, zaczynając od bokobrodów i kończąc na zewnątrz wąsów. Trymuj bardzo ostrożnie, aby zmieszać krótszą brodę z długą.

Pozwól brodzie rosnąć pod kościami policzkowymi i wokół ust. Lepiej nie pozostawiać „nagich” miejsc. Ostrożnie gol wszystko, co znajduje się poniżej szyi. Ponieważ masz długą brodę nie oznacza to, że może być zaniedbana.

Nie zapominaj, że w trakcie zapuszczania musisz regularnie używać olejku do brody. Dzięki temu twoja skóra pod brodą będzie nawilżona a włos zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi. Broda nie będzie sucha, przestanie cię swędzieć i otrzyma dobre warunki do wzrostu. I będzie miło pachnieć. Miej także pod ręką kartacz do brody, by ją regularnie czesać.

Ten styl brody wymaga dużo czasu, bowiem zarost powinien być długi i gęsty. Tylko wtedy uzyskasz najlepszy efekt. Jeśli twój naturalny wzrost włosów nie jest wystarczająco dobry, możesz spróbować suplementów i minoksydylu, aby przezwyciężyć tę wadę.