W ciągu ostatnich lat zarost zmienił się z rzeczy pozwalającej oszczędzać pieniądze i czas (nie każdy jest fanem codziennego golenia się) w coś, co wyraża konkretny styl mężczyzny. Broda może zmienić kształt twarzy, a co za tym idzie, całkowicie przekształcić to, jak wygląda facet w jeansach, T-shircie lub garniturze. Kilka wąsów tu i ówdzie może sprawić, że chłopięca twarz będzie wyglądała na starszą. Zarost odwraca także uwagę od przerzedzonych włosów na naszej głowie lub ukrywa rzeczy, których nie chcemy pokazywać.

To co odróżnia dzisiejszą popularność brody od ostatniego razu, gdy była modna (w latach 70.), to nie tylko różnorodność stylów, z którymi mężczyźni mogą eksperymentować i liczba dostępnych produktów do pielęgnacji twarzy, ale także stosunek kobiet do nich. Ostatnia ankieta YouGov pokazała, że jedynie jedna trzecia młodych kobiet woli mężczyzn bez jakiegokolwiek zarostu.

Brodzie pomógł również fakt, że tak wielu celebrytów nie chodzi dziś gładko ogolona. Spróbujcie wyobrazić sobie Drake'a, Idrisa Elbę lub Davida Beckhama bez zarostu. Nie da się? To właśnie dowód na to, jak mocno broda jest osadzona w świadomości publicznej.

Jedyne pytanie, jakie mężczyzna musi sobie dziś zadać na temat zarostu związane jest z jego typem. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zarostu, który ma ochotę na zmianę stylu, czy zamierzasz po raz pierwszy w życiu wyhodować brodę, w kilku artykułach przedstawiamy style, które mogą pasować zarówno do twojej twarzy, jak i osobowości. W pierwszym tekście omawialiśmy kilkudniowy zarost, w drugim kozią bródkę, w  trzecim krótką brodę i długie wąsy, w czwartym krótką brodę, w piątym pełną brodę, w szóstym na drwala, w siódmym brodę na szlachcica, w ósmym było małe odstępstwo od reguły, bo zamiast brody były wąsy w stylu Salvadora Dalego, w dziewiątym tekście był kaczy kuper, w dziesiątym broda French Fork, w jedenastym broda a la Van Dyke, a teraz przyszedł czas na brodę Balbo.

Broda męska Balbo

Broda Balbo to świetny styl, gdy nosimy krótsze włosy. Jest to połączenie wąskiej brody z opadającymi wąsami. Charakterystyczne w nim jest to, że baczki i policzki są wygolone. Ten typ zarostu ma dość interesującą historię, bowiem wywodzi się od Italo Balbo, włoskiego lotnika i wysokiej rangi polityka faszystowskiego, który był nawet typowany na następcę Mussoliniego, ale w 1940 roku jego samolot został zestrzelony przez włoską obronę przeciwlotniczą. Jednak dziś mało kto o tym pamięta, a brodę bardziej utożsamia się z Robertem Downeyem Jr.

Generalnie brodę Balbo można rozbić na dwie lub trzy sekcje. Wersja z trzema sekcjami związana jest z tym, że oprócz wąsów i zarostu na podbródku zostawiamy jeszcze krótką brodę pod środkiem dolnej wargi – tzw. „soul patch”. Przyjęło się, że Balbo wygląda mniej więcej jak odwrócona litera „T”. Należy pamiętać, że wąsy i broda nie łączą się ze sobą. Ten zarost sprawia, że noszący go mężczyźni wyglądają na pewnych siebie i stylowych. Najbardziej pasuje do kwadratowych, diamentowych i okrągłych kształtów twarzy. To z racji tego, że mocno podkreśla podbródek.

Jak utrzymywać brodę Balbo?

Jak przy właściwie większości stylów brody, na początku musimy zapuścić bujną brodę. Jeśli już to zrobiliśmy, to możemy brać się za przycinanie. Zostawiamy dłuższe włoski wokół ust i na podbródku, a resztę przycinamy równo (ok. 3-5 cm) za pomocą trymera.

Trymera używamy także do zarysowania konturów brody Balbo, która powinna mieć około 2–3 cm szerokości na środku dolnej wargi, a następnie rozszerzać się w dół i na zewnątrz do około 6 cm po bokach podbródka.

Należy zacząć golenie od zewnętrznych krawędzi brody i kierować się do środka, usuwając zarost pomiędzy kącikiem ust a kozią bródką. W ten sposób uzyska się owalny kształt nazywany wąską brodą. Warto pamiętać, aby zostawić prostokąt na środku brody od dolnej wargi aż po kozią bródkę.

Używając trymera do brody, przytnij część między wąsami. Następnie przytnij górną część wąsów w kierunku dolnym, podążając za linią wargi aż do kącików ust. Zostaw pasek włosków o szerokości około 5–10 mm.

Teraz pozostaje ci dokładnie ogolenie policzków i szyi za pomocą golarki. Wykonuj delikatne, okrągłe ruchy. Użyj golarki, aby precyzyjnie ogolić skórę wokół krawędzi brody i wąsów.

Generalną zasadą jest to, że musisz golić się regularnie i utrzymywać ostro podkreślone krawędzie brody Balbo za pomocą golarki. Na początku może być z tym trochę zabawy, ale jak się już wyrobisz, to nie będziesz miał problemu z utrzymywaniem tego zarostu.