W ciągu ostatnich lat zarost zmienił się z rzeczy pozwalającej oszczędzać pieniądze i czas (nie każdy jest fanem codziennego golenia się) w coś, co wyraża konkretny styl mężczyzny. Broda może zmienić kształt twarzy, a co za tym idzie, całkowicie przekształcić to, jak wygląda facet w jeansach, T-shircie lub garniturze. Kilka wąsów tu i ówdzie może sprawić, że chłopięca twarz będzie wyglądała na starszą. Zarost odwraca także uwagę od przerzedzonych włosów na naszej głowie lub ukrywa rzeczy, których nie chcemy pokazywać.

To co odróżnia dzisiejszą popularność brody od ostatniego razu, gdy była modna (w latach 70.), to nie tylko różnorodność stylów, z którymi mężczyźni mogą eksperymentować i liczba dostępnych produktów do pielęgnacji twarzy, ale także stosunek kobiet do nich. Ostatnia ankieta YouGov pokazała, że jedynie jedna trzecia młodych kobiet woli mężczyzn bez jakiegokolwiek zarostu.

Brodzie pomógł również fakt, że tak wielu celebrytów nie chodzi dziś gładko ogolona. Spróbujcie wyobrazić sobie Drake'a, Idrisa Elbę lub Davida Beckhama bez zarostu. Nie da się? To właśnie dowód na to, jak mocno broda jest osadzona w świadomości publicznej.

Jedyne pytanie, jakie mężczyzna musi sobie dziś zadać na temat zarostu związane jest z jego typem. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zarostu, który ma ochotę na zmianę stylu, czy zamierzasz po raz pierwszy w życiu wyhodować brodę, w kilku artykułach przedstawiamy style, które mogą pasować zarówno do twojej twarzy, jak i osobowości. W pierwszym tekście omawialiśmy kilkudniowy zarost, w drugim kozią bródkę, w  trzecim krótką brodę i długie wąsy, w czwartym krótką brodę, w piątym pełną brodę, w szóstym na drwala, w siódmym brodę na szlachcica, w ósmym było małe odstępstwo od reguły, bo zamiast brody były wąsy w stylu Salvadora Dalego, w dziewiątym tekście był kaczy kuper, w dziesiątym broda French Fork, w jedenastym broda a la Van Dyke, w dwunastym broda Balbo, w trzynastym wąsy Chevron, a teraz przyszedł czas na bokobrody.

Broda męska – bokobrody

Bokobrody to doskonale znany typ zarostu. Nazywane są też bakami. W Polsce określano je kiedyś „pekaesami”. Nie ma większej filozofii przy tym stylu brody – są to generalnie baki z włosami na policzkach i przeważnie bez włosów na podbródku. Jeśli ktoś chce, to może rzecz jasna golić policzki na zero.

Ten zarost to symbol męskości i buntu – nosili go generałowie, gwiazdy muzyki (Elvis Presley) czy aktorzy (Hugh Jackman w roli Wolverine’a jest słynnym przykładem). Dzięki różnorodnym kształtom, stylom i długościom bokobrody mogą zrównoważyć rysy twarzy, poprawiając chropowate szczęki i kości policzkowe. Opcji jest wiele – można uderzać w bardziej dopracowane i eleganckie stylizacje, albo iść w stronę twardszych i ostrzejszych.

Baki mają to do siebie, że zwracają uwagę na rysy twarzy, stąd należy im poświęcić równie dużo uwagi, jak bardziej bujnym zarostom. O długości bokobrodów decyduje głównie kształt twarzy. Im dłuższa twarz, tym krótsze powinny być baki. I odwrotnie – im krótsza twarz, tym dłuższe mogą być baki. Baki średniej długości, czyli takie nad środkiem ucha i ich ostre (spiczaste) stylizacje należą do najbardziej powszechnych i popularnych. Bokobrody w stylu Elvisa to już zabawa dla odważniejszych osób. Generalnie bokobrody dobrze zgrywają się z twarzą prostokątną, owalną i sercowatą.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że angielska nazwa bokobrodów, czyli słowo „sideburns”, wywodzi się od Ambrose’a Burnside’a, amerykańskiego wojskowego, który uczestniczył w wojnie secesyjnej. Oczywiście znany on był ze swojego obfitego, nietypowego zarostu. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie.

Jak uzyskać bokobrody?

Jak to bywa z praktycznie każdym zarostem, na początku musisz zarosnąć. Najlepiej będzie jak pozwolisz rosnąć swojej brodzie przez przynajmniej 4 tygodnie. Dopiero wtedy będziesz mógł uzyskać pełne bokobrody. Jeśli chcesz jeszcze bardziej puszyste baki, być może będziesz musiał jeszcze dłużej zapuszczać zarost. Włosy na twarzy u każdego rosną w innym tempie, więc może minąć więcej czasu, zanim bokobrody osiągną odpowiednią długość.

Nie zapominaj rzecz jasna podczas zapuszczania o używaniu olejku do brody i rozczesywaniu włosów. Szczotkuj raz dziennie. Kiedy włosy na twarzy osiągną pożądaną długość, ogól włosy na brodzie i na większości policzków, aby stworzyć bokobrody. Generalnie dobrze jest, gdy boki pozostawisz znacznie większe niż chcesz. Możesz użyć szawetki, by zmniejszyć długość i szerokość bokobrodów. Zmniejszaj każdą stronę stopniowo, aż będziesz zadowolony z długości i dopasowania.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Erik der Wikinger (@erik.kornmeier) Kwi 14, 2019 o 7:09 PDT

Kiedy skończysz, powinieneś po prostu mieć paski po obu stronach twarzy, które rozciągają się od włosów nad uchem do około połowy policzka. Przycinanie bokobrodów pozostawia dużo miejsca na eksperymenty i indywidualną ekspresję, więc to już kwestia twojej wizji.

W przypadku długich i cieńszych twarzy bujniejsze bokobrody pomogą złagodzić kąty kształtu twarzy. Z kolei zaokrąglone twarze mogą bardziej skorzystać z krótszych bokobrodów.

Po znalezieniu stylu bokobrody, który naprawdę ci się podoba, musisz jedynie utrzymywać swój wygląd. Przycinaj obszary wokół bokobrodów przynajmniej raz na trzy dni. Do przycinania baków używaj trymera. Konieczne będzie również zadbanie o ich długość.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Alessandro Spada (@alessandro.spada.16) Kwi 13, 2019 o 3:34 PDT