Dzisiaj 8 marca – Dzień Kobiet. Chłopaki i mężowie ruszą dziś na zakupy po kwiaty i praliny, synowie zadzwonią do matek, a politycy będą się prześcigali w składaniu życzeń i obietnic. Nie zabraknie też wiecznie żywego tematu parytetów. A skoro tak, to i ja dołączam się do tych pożądanych zachowań, dodając od siebie prezent, który uważam za niezwykle atrakcyjny - nie zwiędnie jak kwiaty, nie jest kaloryczny jak słodycze ani podszyty interesem jak u polityków. To prezent długoterminowy, uniwersalny i owocny w skutkach. Na lata. O jakim podarunku mowa?

Najlepszy prezent z okazji Dnia Kobiet

W Dzień Kobiet zrób jej najlepszy prezent, jaki możesz sobie tylko wyobrazić - partnerską komunikację. Jak tego dokonać? Podpowiadam w poniższych punktach:

  1. Podejmując każdą decyzję, pytaj partnerkę o jej osobiste zdanie. Po jego wysłuchaniu nie oceniaj pomysłu, przedstaw swój, a następnie zastanówcie się wspólnie, jak podjąć decyzję satysfakcjonującą oboje.
  2. Jeśli ją zraniłeś, nie tłumacz się ani nie zaprzeczaj. Uznaj, że skoro druga strona tak się czuje, to jest to prawda i wyraź przykrość z powodu takiego zajścia sytuacji. Nie ma partnerstwa, gdy ktoś chce forsować swoje racje.
  3. Poznawaj proaktywnie Jej oczekiwania, bez liczenia na to, że sama Ci powie lub, że się domyślisz. W zamian systematycznie pytaj o Jej plany, zamiary i wspieraj w ich realizacji. Jest łatwiej gdy wiesz, czego druga strona się od Ciebie spodziewa.
  4. Analizuj, jak zostałeś przez nią zrozumiany częściej niż to, czy zrozumiała Cię dobrze. Ze względu na różnorodność życiorysów i przeżyć nie zawsze jest możliwość zrozumienia myślenia innych. Nie jest to potrzebne - wystarczy poznać jej perspektywę i ją zaakceptować.
  5. W relacjach osobistych bardziej przydaje się empatia niż przekonywanie. Dowiedz się, jak czuje się partnerka i zareaguj na to w adekwatny sposób bez zaprzeczania jej doświadczeniu. Gdy usłyszysz, że jest smutna, powiedz, że jest Ci przykro i zapytaj, jak pomóc zamiast np. dziwić się, że tak się czuje.
  6. Równoważ role życiowe tak, by każda z nich była realizowana w oparciu o potrzeby. Zrób miejsce na bycie rodzicem, partnerem, czas dla siebie i pracę. Zasoby i doświadczenia z jednego obszaru będą zasilać pozostałe, co da efekt synergii w postaci szczęśliwego życia.

A gdyby tego było mało, pomoże Ci też okazywanie miłości na każdym kroku. Chyba że stać Cię na pierścionek z brylantem? Wtedy na każdym kroku nie musisz ;-)

Życzę dużo miłości w Dzień Kobiet nam wszystkim. Nie tylko kobietom!