Canelo Alvarez: kariera

LATA 2005 - 2010

Santos Saúl Álvarez Barragán to trzydziestoletni meksykański pięściarz, nazywany rudowłosym królem boksu. Canelo Alvarez swoją karierę zawodową rozpoczął już w wieku 15 lat, czyli w 2005 roku, osiągając niesamowite sukcesy sportowe. W ciągu pierwszych pięciu lat swojej kariery bokserskiej stoczył 35 walk, z czego wygrał aż 34, a jedną zremisował. W tym okresie zdobył takie tytuły jak:

- WBA Fedecentro

- NABF

- WBO Latino WBC Youth w wadze półśredniej

- WBC Silver w wadze lekkośredniej.

ROK 2011

5 marca 2001 roku w Stanach Zjednoczonych Canelo Alvarez przystąpił do walki o tytuł mistrza WBC w wadze lekkośredniej. Został mistrzem świata po tym, jak pokonał Brytyjczyka, Matthew Hattona. 18 czerwca stanął do pierwszej walki o obronę tytułu, pokonując kolejnego Brytyjczyka, Ryana Rhodesa. Dalsze pojedynki o obronę tytułu mistrza świata odbyły się 17 września i 26 listopada. W czerwcu walczył z Meksykaninem, Alfonso Gomezem, a w listopadzie z Portorykańczykiem, Kermitem Cintronem. Z obu walk ponownie wyszedł zwycięsko, stosując techniczny nokaut.

ROK 2012

Las Vegas. Alvarez ponownie stanął do walki o tytuł mistrza świata. 5 maja 2012 roku stoczył pojedynek z Amerykaninem, Shanem Monsleyem, mistrzem świata w trzech kategoriach wagowych. Pojedynek był długi i zacięty, jednak finalnie Canelo wygrał go jednogłośnie na punkty. 15 września 2012 roku obronił tytuł mistrzowski w walce z Amerykaninem, Josésito Lópezem, poprzez techniczny nokaut w piątej rundzie.

ROK 2013

Trzynastka okazała się nieco pechowa dla pięściarza, który ponownie stanął na ringu w obronie tytułu mistrza świata z Amerykaninem, Floydem Mayweatherem Jr. Alvarez przegrał w sposób niejednogłośny na punkty w unifikacyjnej walce o mistrzostwa świata WBA i WBO. Sędzina postanowiła ogłosić remis, mimo, że Amerykanin wyraźnie dominował w walce aż przez dwanaście ciężkich rund. Na sędzinę wylała się wówczas fala ogromnej krytyki.

ROK 2015

9 maja 2015, miasto Houston w Teksasie. Canelo Alvarez stanął do pojedynku z Amerykaninem, Jamesem Kirklandem. Meksykanin znokautował przeciwnika w trzeciej rundzie.

21 listopada 2015, Las Vegas. Przeciwnikiem Canelo na ringu był tym razem Portorykańczyk, Miguel Cotto. Alvarez pokonał go jednogłośnie na punkty, zdobywając tym samym pas mistrza świata federacji WBC w wadze średniej.

ROK 2016

7 maja 2016, Las Vegas. Alvarez stanął do zaciętej walki z brytyjskim bokserem, Amirem Khanem. Znokautował go pod koniec szóstej rundy.

17 września 2016, miasto Arlington w Teksasie. Walka o pas mistrza świata WBO w wadze junior średniej. Canelo znokautował w dziewiątej rundzie swojego przeciwnika – Liama Smitha.

ROK 2017

6 maja 2017 Canelo Alvarez stanął  do walki ze swoim rodakiem, Julio Césarem Chávezem Jr. Canelo dominował na ringu przez całą walkę i pokonał Julio w sposób jednogłośny na punkty.

16 września 2017 roku, T - Mobile Arena w Las Vegas. Meksykanin zremisował walkę z Kazachem, Giennadijem Gołowkinem.

ROK 2018

5 maja 2018 miał odbyć się rewanżowy pojedynek między Alvarezem a Giennadijem Gołowkinem. Pojedynek jednak odwołano, podejrzewając Meksykanina o niedozwolony doping.

15 września 2018 w T – Mobile Arena w Las Vegas odbył się zaległy rewanżowy pojedynek między Meksykaninem a Kazachem. Walka była bardzo zacięta i wyrównana podczas wszystkich dwunastu rund. Finalnie zwyciężył Canelo Alvarez, zdobywając tym samym tytuły mistrzowskie w kategorii wagi średniej federacji WBA, IBO oraz WBC.

15 grudnia 2018, Madison Square Garden, Nowy Jork. Walka o tytuł WBA w wersji regularnej. Canelo podczas trzeciej rundy dokonał nokautu na swoim brytyjskim przeciwniku, Rockym Fieldingu, zostając mistrzem świata w trzeciej kategorii wagowej.

ROK 2019

4 maja 2019, T – Mobile Arena, Las Vegas. Unifikacyjna walka o tytuły WBA, WBC oraz IBF w kategorii wagi średniej. Alvarez pokonał na punkty Amerykanina, Daniela Jacobsa.

2 listopada 2019, MGM Grand, Las Vegas. Pięściarz stanął do walki w czwartej kategorii wagowej, chcąc walczyć o tytuł mistrza świata. Jego przeciwnikiem na ringu był Rosjanin, Sergiej Kowaliow. Canelo Alvarez wygrał walkę w jedenastej rundzie, zdobywając pas WBO wagi półciężkiej.

Rok 2019 obfitował w dodatkowe sukcesy dla Canelo. W grudniu amerykańska stacja telewizyjna ESPN nadała mu tytuł najlepszego pięściarza 2019 roku. Z kolei magazyn The Ring przyznał Alvarezowi nagrodę w kategorii zawodnik roku 2019.

Canelo Alvarez: zarobki

Canelo zajmuje 30 miejsce na liście najlepiej zarabiających sportowców świata w 2020 roku według magazynu Forbes. W 2020 roku sportowiec zarobił 37 milionów dolarów.

Canelo Alvarez: życie prywatne i żona

Canelo Alvarez był zaręczony z Marisol González, kobietą, która w 2003 roku zdobyła tytuł Miss Mexico Universe. Oprócz tego jest dziennikarką sportową w telewizji Deportes. Mężczyzna ma troje dzieci – dwie córki i jednego syna, a każde z nich z inną kobietą.

Pięściarz od 2010 roku prowadzi również własną firmę, która zajmuje się promowaniem boksu w Meksyku. Firma reprezentuje już ponad 40 meksykańskich bokserów.

Canelo Alvarez: Instagram, Twitter

Canelo Alvarez posiada bardzo popularne profile na Twitterze i Instagramie. Na niebieskiej platformie śledzi go 1,5 miliona fanów. Canelo za pośrednictwem Twittera informuje o swoich nadchodzących walkach, a także udostępnia zdjęcia i nagrania z treningów. Na Instagramie natomiast może poszczycić się jeszcze większą liczbą obserwatorów – to aż 7,1 miliona osób! Alvarez na Instagramie publikuje zarówno swoje własne, amatorskie zdjęcia, przedstawiające selfie, spotkania i treningi, jak i fotografie pochodzące z profesjonalnych sesji zdjęciowych. Często udostępnia również krótkie relacje, jednak stroni od dzielenia się ze światem swoją prywatnością.

Canelo Alvarez: ciekawostki

Canelo Alvarez jako sportowiec wart jest ponad 120 milionów dolarów! 

Alvarez porzucił naukę w szkole średniej, podobnie jak wiele gwiazd, biznesmenów i sportowców, odnoszących największe sukcesy zawodowe na świecie. Sportowiec postanowił opuścić mury szkoły w ósmej klasie, mimo dezaprobaty swoich rodziców, aby móc realizować swoje bokserskie marzenia. Zakochał się w tym sporcie zaraz po tym, jak dane mu było obserwować debiut bokserski swojego najstarszego brata.

Sportowiec pochodzi z iście bokserskiej rodziny. Każdy z jego sześciu braci dążył do tego, aby zostać zawodowym pięściarzem. Rigoberto zdobył nawet tytuł WBA Super – Welter. Jednak żaden z nich nie zrobił tak oszałamiającej kariery jak Canelo.

Pięściarz jest ogromnym fanem Michaela Jacksona. Najczęściej trenuje do piosenki „Beat it”, której rytm pomaga mu utrzymać odpowiednie tempo podczas walki.

Alvarez jest  też wielkim miłośnikiem koni. W jednym z wywiadów powiedział nawet, że lubi jeździć konno bez siodła i strzemion, co wymaga ogromnych umiejętności, równowagi i wytrzymałości.