Klasyczne bermudy, czy sportowe krótkie spodenki? Atutem męskich szortów, które są obowiązkowym elementem w garderobie każdego z nas, jest to, że mogą być dobrą alternatywą w tworzeniu letnich zestawów. Krótkie spodenki świetnie wyglądają na smukłej sylwetce i stwarzają całą masę możliwości w kwestii łączenia ich z nie tylko codziennym ubiorem, ale także bardziej formalnym strojem.

Możemy je zestawiać z koszulą, koszulką polo, marynarką, t-shirtem, loafersami, trampkami, czy nawet koszulą i krawatem. Aczkolwiek przy marynarkach i koszuli shorty nie mogą być luźne i nieformalne, bo wówczas popełniamy kardynalny błąd. Wygląda to po prostu fatalnie i nie ma nic wspólnego z zasadami obowiązującymi w modzie męskiej.

Co więcej, szorty można także dostosować do niemal każdej sytuacji. Jeżeli ktoś zamierza wybrać się na wspinaczkę skałkową lub widzi mu się długi trening na hali, to może skorzystać z szortów wspinaczkowych, które są nie tylko komfortowe, ale także wytrzymałe. Można też sięgnąć po dresowe, które są idealne do grania m.in. w koszykówkę. W mieście sprawdzą się zarówno shorty dżinsowe, typu chino, jak i bermudy. W przypadku tych pierwszych świetnie wypada zestawienie ze zwykłym białym bawełnianym t-shirtem.

Rzecz jasna inne szorty ubierzemy na plażę (kąpielowe) czy rower, a inne, gdy chcemy wypaść bardziej elegancko. W przypadku ostatniej opcji, najrozsądniej wtedy wybrać szorty z bawełny, lnu i wełny. Kwestia kolorystyki to już sprawa osobistych preferencji danej osoby, więc w cenie są zarówno spokojniejsze barwy (biel, beż), jak i bardziej ostentacyjnie krzykliwe (czerwień).

Bardzo istotne też jest, by dobrać spodenki do sylwetki. Regular lub slim fit będą w sam raz. Z racji, że mamy lato, to lepiej byśmy nie wybierali zbyt ciasnych, bo chodzi w końcu o to, by odczuwać komfort w upalny dzień. Należy też unikać zbyt luźnych szortów, bo mogą nas zwyczajnie pogrubić. Nikt nie chce mieć zniekształconej sylwetki. 

Jakie szorty najlepiej kupić? Poniżej piszemy o trzech popularnych rodzajach:

Męskie szorty w kwiaty

Wzory florystyczne na ubraniach to od dłuższego czasu jeden z największych trendów w modzie. Szorty w takim wydaniu bez wątpienia mocno przykuwają oko. Jednak przy noszeniu ich należy zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz – reszta twojego ubioru powinna być bardziej stonowana. Jeden mocno ostentacyjny element na cały wygląd zdecydowanie wystarczy. Oczywiście można uderzyć w podobną koszulę (np. inny wzór kwiatów i ciemniejszy odcień od szortów), ale w tym przypadku możesz zaryzykować wygląd w stylu kolorowego ptaka, osoby przeładowanej z każdej strony wzorami. Stąd prosty t-shirt albo koszula jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem – najlepiej wybrać coś o neutralnym kolorze (szary, niebieski lub biały). Bądź stylowy w lato, ale w mądry sposób.

Męskie szorty w paski

Podobna sytuacja występuje, gdy ubieramy na siebie szorty w paski. Choć nie rzucają się w oczy tak mocno jak wersja z kwiatami, to tu również wskazane jest nie szaleć z górą. Pionowe paski mają jedną dużą zaletę – potrafią stworzyć świetną iluzję optyczną, wydłużając naszą sylwetkę. Ubierając je, sprawiamy, że nasze nogi, wydadzą się trochę dłuższe. Oczywiście pod tym względem najlepiej wypadają długie spodnie w pionowe paski, ale szorty też potrafią dodać swoje. Pomijając już tę kwestię, krótkie spodenki w paski to po prostu świetny element stroju, który w zestawieniu np. z białym t-shirtem lub koszulą lnianą daje zabójczy efekt. Uderzaj w jaśniejsze tonacje.

Męskie szorty w kratę

Jeszcze jednym i bardzo popularnym rodzajem szortów jest wersja w kratę. Tutaj możliwości jest cała masa – może takie spodenki zestawić z czarną koszulką polo, koszulą o ciepłym odcieniu (może być np. lekki róż) i marynarką o granatowym kolorze lub pastelowym niebieskim. Drugą opcję należy wykończyć mokasynami lub loafersami. Generalnie najlepiej jest, gdy wybieramy szorty, gdzie nie dominują jaskrawe kolory – oczywiście mogą się znaleźć, ale ważne, by między odcieniami istniała odpowiednia równowaga. Bardziej klasyczne odcienie sprawiają, że łatwiej jest stylizować resztę ubioru. Można nawet pójść w stronę kompletu, gdzie koszulka też jest w kratę, ale to połączenie powinno uderzać w ten sam kolor, ale wzór kraty musi być trochę inny (np. mniejszy).

Jak widać, opcji z męskimi szortami jest dużo. Mogą być one stylowym elementem garderoby, więc warto mieć pod ręką kilka różnych rodzajów. Nie wolno jedynie zapominać o pewnych zasadach.